fbpx

Spacer z poematem Czechowicza

1 sierpnia 2014
Komentarze wyłączone
687 Wyświetleń

 

SAM_1300

Spacer z poematem Czechowicza

Tekst i foto Ewa Siek

No, do ranka jeszcze daleko, choć w lipcu świty są tak wczesne. Możesz jeszcze długo tu stać i chłonąć nocne uroki. Rynek. Tu dom Acerna, tu kamienica Sobieskich. A ot i narożnik ze lwami z kamienia. Tu chodziłeś do szkoły. Pamiętasz, bo jakżeby nie pamiętać!” ‒ fragment tekstu pochodzi z „Poematu o mieście Lublinie”, którego autorem jest awangardowy poeta międzywojenny, aktywny uczestnik życia literackiego i cyganerii Lublina i Warszawy, dziennikarz i redaktor licznych tytułów prasowych, zapalony fotograf, kinoman, bibliofil oraz autor słuchowisk radiowych ‒ Józef Czechowicz. Stojący na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, obok Poczty Głównej, pomnik upamiętnia miejsce śmierci poety, który w wieku 36 lat zginął podczas bombardowania Lublina we wrześniu 1939 roku, niedaleko swojego rodzinnego domu, który mieścił się przy ul. Kapucyńskiej.

Opisywany przez poetę Wędrowiec, tajemniczy bohater poematu, co roku, w lipcową pełnię księżyca, odwiedza Lublin, aby podziwiać zaułki, ulice i podwórka, przechadzając się uliczkami Starego Miasta. W 2003 roku po raz pierwszy miłośnicy poezji Józefa Czechowicza postanowili poczuć ten wyjątkowy klimat. Od tej pory w każdą lipcową pełnię organizowany jest spacer, który zawsze zaczyna się o 19.00 nad rzeką Czechówką na wiadukcie Poniatowskiego.

Tegoroczne wydarzenie „Podążaj za Cieniem Wędrowca” było wyjątkowe, ponieważ 12 lipca poemat obchodził 80. rocznicę powstania. Z tej okazji organizatorzy, Ośrodek „Brama Grodzka ‒ Teatr NN”, przygotowali dla uczestników spaceru mapki z trasą przejścia i treścią poematu oraz urodzinowe koszulki, a także pamiątkowe ręcznie zrobione pojedyncze kartki papieru zadrukowane przez Roberta Sawę na zabytkowych maszynach, które znajdują się na wyposażeniu Izby Drukarskiej w Lublinie. Już sam proces powstawania papieru i technika druku za pomocą pojedynczych klocków oddają charakter powrotu do przeszłości, którą opisał poeta.

Pogoda zdawała się dopełniać atmosferę towarzyszącą spotkaniu. Deszcz i zamglone niebo nie zniechęciło uczestników spaceru, którzy zwiedzali miejsca szczególnie bliskie Czechowiczowi. W każdym z nich zatrzymywali się, aby przeczytać odpowiadający trasie fragment tekstu. Odwiedzony został grób poety na cmentarzu przy Lipowej i pomnik na Krakowskim Przedmieściu. Trasa przebiegała m.in. przez teren dawnej, nieistniejącej już Wieniawy, Stare Miasto i Kaplicę Trójcy Świętej, dawną, również nieistniejąca już ulicę Szeroką i Kalinowszczyznę. Zakończyła się na wzgórzu, przy kościele parafialnym św. Mikołaja Biskupa na Czwartku, gdzie po zachodzie słońca można było podziwiać roztaczającą się przed uczestnikami spaceru panoramę Starego Miasta.

Zainteresowanie postacią poety i jego twórczości przeżywa od kilku lat swoisty renesans, czego dowodem jest m.in. wydanie koncertowego albumu „Wieczorem”, autorstwa laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika, który w całości oparł swoje kompozycje jazzowe na lirykach Czechowicza.

Kolejny spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” odbędzie się 2 lipca 2015 roku.

 

Komenatrze zostały zablokowane