fbpx

Spotkanie z Mykołą Kniażyckim, ukraińskim dziennikarzem i politykiem

29 maja 2023
274 Wyświetleń

Centrum Europy Wschodniej UMCS oraz Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS zapraszają na wykład gościnny Mykoły Kniażyckiego, deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy, pt. „Wojna rosyjsko-ukraińska – katalizator zmian w Europie Środkowej i Wschodniej”. Spotkanie rozpocznie się od wręczenia Medalu im. św. Cyryla i Metodego, przyznanego M. Kniażyckiemu w uznaniu za jego wkład w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej oraz stosunków dobrosąsiedzkich pomiędzy Polską a Ukrainą. Wydarzenie odbędzie się jutro, 30 maja, o godz. 14.40 w auli A.1.09 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, Lublin).

Medal Centrum Europy Wschodniej im. św. Cyryla i Metodego ustanowiono w 2013 roku. Odznaczani są nim wybitni uczeni i działacze za aktywność naukową, organizacyjną i społeczną na rzecz Europy Wschodniej. Medal przyznaje Kapituła po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej Centrum Europy Wschodniej.

Mykoła Kniażycki jako dziennikarz i polityk wniósł znaczący wkład zarówno w rozwój państwa ukraińskiego, jak i polsko-ukraińskich stosunków dobrosąsiedzkich, a także w budowanie więzi między naszymi narodami. Rozpoczął swoją karierę dziennikarską w przełomowym momencie historii – w okresie upadku ZSRR, kiedy w Ukrainie zaczęły kształtować się niezależne środki masowego przekazu. Jako bezpośredni uczestnik tego procesu odegrał ważną rolę w ustanowieniu wolności słowa w Ukrainie. Pełniąc funkcję prezesa jednej z pierwszych prywatnych stacji telewizyjnych w kraju, STB, oraz później jako prezes Narodowej Teleradiokompanii Ukrainy, wprowadzał nowe standardy dziennikarstwa i dostarczał obiektywne informacje mieszkańcom Ukrainy. Z jego inicjatywy powstało Espreso TV, prywatna telewizja internetowa, która odegrała kluczową rolę podczas Rewolucji Godności w latach 2013–2014. Za pośrednictwem Espreso TV Ukraina i świat mogły na bieżąco śledzić wydarzenia na Majdanie, mając dostęp do wiarygodnych informacji.

Od dziesięciu lat Kniażycki aktywnie działa na płaszczyźnie politycznej jako deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, wspierając proces demokratyzacji i europeizacji Ukrainy. Przewodnicząc komisji ds. stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską aktywnie działał na rzecz zbliżenia Ukrainy z Europą. Aktualnie pełni funkcję współprzewodniczącego Grupy Deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy ds. Stosunków Międzyparlamentarnych z Polską. Przyczynił się również do powstania państwowych instytucji kultury i uchwalenia ważnych ustaw dotyczących bezpieczeństwa informacyjnego i kulturowego Ukrainy. Jako parlamentarzysta jest niestrudzonym orędownikiem obrony niezależnych mediów, ukraińskiej kinematografii i kultury. Skutecznie przeciwdziała rosyjskiej propagandzie i dezinformacji.

Więcej: https://www.umcs.pl/pl/informacje-prasowe,4623,medal-sw-cyryla-i-metodego-dla-mykoly-kniazyckiego-deputowanego-rady-najwyzszej-ukrainy,133238.chtm

Zostaw komentarz