fbpx

Stolica na Roztoczu

9 sierpnia 2022
406 Wyświetleń

Festiwal Stolica Języka Polskiego przyciągnął miłośników literatury na Roztocze. W niedzielę w Zamościu zainaugurowano 8. edycję wydarzenia. Od poniedziałku do soboty spotkania, koncerty, wernisaże odbywają się w festiwalowym miasteczku w Szczebrzeszynie. Patronem Festiwalu w tym roku jest Miron Białoszewski.

Spotkanie poświęcone kultowej „Ani z Zielonego Wzgórza” a raczej „Anne z Zielonych Szczytów” w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej rozpoczęło Festiwal Stolica Języka Polskiego – Dzień Zamojski. Na Rynku Wodnym odbyły się spotkania między innymi z Filipem Zawadą, Małgorzatą Rejmer i Agatą Romaniuk. Pierwszy festiwalowy dzień zamknęły dwa wydarzenia artystyczne: widowisko poetyckie „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej i koncert „Włodzimierz Nahorny. Jego portret” z gościnnym udziałem Magdy Umer.

W poniedziałkowy poranek, już w Szczebrzeszynie, festiwalowi goście spotkali się z publicznością nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie. Cykl wydarzeń rozpoczęły spotkania w ramach Pasma Językowego organizowanego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Marii Curie Skłodowskiej i Pasma Śląsk, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Festiwal to również Mała Stolica, czyli spotkania dla najmłodszych z ich ulubionymi pisarzami jak Grzegorz Kasdepke. Fundacja Zaczytani org. przygotowała dla dzieciaków zajęcia z bajkoterapii. Festiwal w Szczebrzeszynie to program wydarzeń dla całych rodzin.

O swojej ostatniej książce „O sztuce jedzenia” opowiadała szczebrzeskiej publiczności Anda Rottenberg i Tomasz Stawiszyński. W ramach Pasma Patrona odbyło się spotkanie z Anną i Tadeuszem Sobolewskimi „Inność/dokładne treści/Kręgi”.

Festiwalowe popołudnie w Szczebrzeszynie to wernisaż wyjątkowej wystawy: „Ślubny Szczebrzeszyn” – to monidła ze zdjęć ślubnych, przekazanych przez mieszkańców miasteczka, wykonane przez artystkę Krystynę Piotrowską. Festiwalowy poniedziałek zakończył magiczny koncert Magdy Umer.

Kolejne dni wypełnione będą literaturą, muzyką i obrazem. Każda kolejna edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego to nowe osoby, które dołączają do szczebrzeskiej wspólnoty. To jest tydzień, w którym wszystkie drogi prowadzą na Roztocze.

foto Festiwal Stolica Języka Polskiego

Zostaw komentarz