fbpx

ŚWIATŁOCZULI – ŚWIĄTECZNA AKCJA SPOŁECZNA

15 grudnia 2017
1 140 Wyświetleń

„Światłoczuli” to akcja mająca na celu bezpośrednią pomoc materialną dla ośrodków zajmujących się edukacją i opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. W dniach 15-31 grudnia w atrium SKENDE SHOPPING w Lublinie będziemy mieli możliwość wyobrażenia sobie, jak wygląda życie osób niewidomych.

Podczas trwania akcji zostanie stworzona Świąteczna Strefa Światła, gdzie będzie można podpisać się pod życzeniami dla dzieci niewidomych, a podpisy, po przekształceniu ich przez specjalną maszynę brajlowską, zostaną umieszczone w wyjątkowych księgach życzeń, które trafią do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.

Organizatorzy akcji przekażą również tym instytucjom pomoce dydaktyczne, które ułatwią ich podopiecznym naukę i start w dorosłe życie, aby w przyszłości mogli być aktywni społecznie i zawodowo. Będą to, m.in.: maszyny brajlowskie, powiększalniki, kalkulatory, specjalne klawiatury oraz drukarki. Kwota przeznaczona na zakup tych pomocy wynosi 50 000 zł.

Przez cały czas trwania akcji na terenie SKENDE Shopping, przy sklepie Intermarche, będzie również funkcjonowała zaaranżowana Strefa Edukacyjna. W niej zostaną umieszczone specjalne tablice edukacyjne ze wskazówkami, jak zachowywać się w towarzystwie osób niewidomych. Będą odnosiły się do różnych życiowych sytuacji, np. w jaki sposób witać się z osobą niewidomą, jak wytłumaczyć jej położenie przedmiotu np. na stole lub wskazać drogę.

– Akcja Światłoczuli to wyjątkowa inicjatywa, która integruje i uczy wzajemności. Zależy nam, aby lublinianie dowiedzieli się jak najwięcej na temat życia osób niewidomych. Wierzymy, że dzięki temu kolejne spotkania z niewidzącymi przyniosą ciekawe relacje, a nie strach i obawy. Dlatego chcemy zaangażować w akcję jak najwięcej mieszkańców Lublina, ale również uwrażliwić na problemy, z którymi na co dzień muszą się zmierzyć osoby niewidome. – podkreśla Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA w Lublinie.

17 grudnia w Strefie Edukacyjnej zostaną zorganizowane również warsztaty dla mieszkańców Lublina podczas których będą mogli zobaczyć przedmioty, które ułatwiają osobom niewidomym codzienne funkcjonowanie. W programie również m.in.: nauka alfabetu Braille’a oraz tworzenie prostych grafik dotykowych.

Źródło: organizator

Zostaw komentarz