fbpx

Sztuka japońska w zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku

20 maja 2021
497 Wyświetleń

Od soboty, 22 maja, w Państwowym Muzeum na Majdanku będzie można oglądać ekspozycję prezentującą grafiki 16 artystów japońskich pochodzące ze zbiorów instytucji. Prace wyróżniają się oryginalnymi rozwiązaniami stylistycznymi, egzotyką, subtelnością i dekoracyjnością. Część z nich została nagrodzona przez Jury V i VI Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek 1997 i Majdanek 2000.

Państwowe Muzeum na Majdanku jako miejsce upamiętniania ofiar nazistowskiego systemu totalitarnego od samego początku znajdowało się w kręgu zainteresowań artystów, którzy poprzez swoją twórczość wyrażali sprzeciw wobec wojny, nienawiści, nietolerancji – wobec dehumanizacji istnień ludzkich. Działalność wystawiennicza Muzeum, która rozwijała się już od 1944 r., a potem także Międzynarodowe Triennale Sztuki organizowane od 1985 r. do 2004 r. przyciągały rzesze artystów zainspirowanych tą trudną historią.

Konsekwencją tego jest zgromadzona w Muzeum – jedna z największych na świecie – kolekcja sztuki współczesnej poświęcona w swym programowym i artystycznym założeniu ofiarom nazistowskiego okrucieństwa, a także powojennym konfliktom zbrojnym oraz różnym przejawom dyskryminacji.

Spośród tej bogatej kolekcji wyjątkową grupę stanowią dzieła autorów pochodzących z Japonii, prezentowane na wystawie i wyróżniające się różnorodnością zastosowanych technik. Druk wypukły reprezentuje Akito Tanimura – drzeworyty, a druk wklęsły: Kyoko Sato – sucha igła, Jinan Kobayashi, Masataka Kuroyanagi, Katsunori Hamanishi – mezzotinty, Yuji Hiratsuka – relief, tusz chiński. Autorzy prac wykonanych w technice trawionej to: Naoki Tajima i Toshio Yoshizumi – akwaforty i akwatinty, w technice druku płaskiego: Susumu Endo, Shinichiro Harusawa – litografie, natomiast technikę druku sitowego prezentują serigrafie, których autorami są: Humio Tomita, Masahiro Fukuda, Sho Shimokawa i Hiroko Yabe. Akryle to dzieła Yamany Masao.

Więcej: http://www.majdanek.eu/pl/news/sztuka_japonska_w_zbiorach_panstwowego_muzeum_na_majdanku/1435

Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku

Na zdjęciu: Ymana Masao, “Pozycja A”, 1996.

Zostaw komentarz