fbpx

“Taniec motocykli”

12 lipca 2021
428 Wyświetleń

Od 14 lipca b.r. będzie można w Galerii Labirynt w Lublinie ogladać wystawę “Taniec motocykli”. Wystawa ukazuje dwa przeciwieństwa: warkot silników i taniec ludowy. Autorka, Barbara Gryka, połączyła je w formie niezwykłego tańca. Sa kolorowe suknie i ozdobione błyskotkami gorsety, sztuczne kwiaty wpięte we włosy, wstążki, hafty, korale i nieskazitelnie białe koronki, barwny śpiew i żywy taniec. Jest też warkot silników, duże prędkości, smar, dym, woń benzyny i rozgrzanego asfaltu, skórzane kurtki i ochronne kaski. Jaki jest cel? „Taniec motocykli” to połączenie odrębnych środowisk: miasta i wsi oraz motoryzacji i kultury tradycyjnej. Barbara Gryka przygotowała układ choreograficzny bazujący na lubelskim tańcu ludowym, który został odtworzony przez motocyklistów_kę. Poszczególne manewry pojazdów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tańców ludowych.

Prace nad performansem rozpoczęły się w 2017 roku w Lublinie podczas projektu „Synergia”. Na wystawie można było oglądać nagrania z prób „Tańca motocykli”. W planach był performans, który nie doszedł do skutku z powodu kontuzji jednego z motocyklistów. Barbara Gryka wróciła do projektu w 2020 roku, a pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2021 w BWA Zielona Góra.

Czterokanałową projekcję wideo uzupełnia instalacja stworzona in-situ, składająca się głównie z materiałów z odzysku.

W performansie udział wzięli: Kasia Dados, Marek Jęczeń, Tomek Jęczeń, Damian Jóźwiak, Rafał Autocholik Michalczak, Paweł Namięta, Jasiek Smaga i Wojciech.

Otwarcie wystawy odbędzie się 16 lipca 2021 r. (piątek), o godz. 19:00 w Galerii Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin.

Otwarcie tłumaczone na PJM. Tłumaczka: Ewelina Lachowska.
Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski. Tłumacz: Krystian Kamiński.

(ann)

foto Galeria Labirynt

Zostaw komentarz