fbpx
WAŻNE
Nagroda Wielkiego Redaktora przyznana (10 sierpnia, 2022 2:39 pm)
Jak stworzyć zielny bukiet? (10 sierpnia, 2022 2:22 pm)
Stolica na Roztoczu (9 sierpnia, 2022 1:03 pm)
“Odlotowa” Nordokiada! (8 sierpnia, 2022 12:17 pm)
Bluesowe brzmienie w Puławach (4 sierpnia, 2022 12:04 pm)

VII Gala Nagrody im. Profesora Zbigniewa Hołdy

20 listopada 2018
479 Wyświetleń

Nagroda im. Profesora Zbigniewa Hołdy jest przyznawana od 7 lat osobie lub instytucji działającej na rzecz poszanowania rządów prawa, demokracji konstytucyjnej oraz ochrony praw człowieka. Tegoroczna gala odbyła się 17 listopada w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Laureatami nagrody zostali Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Kapituła pod przywództwem profesora Andrzeja Rzeplińskiego – prezesa Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, przyznając nagrodę chciała zwrócić uwagę na trudną sytuację rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami. Nagrodzeni są znakomitym przykładem walki o prawa osób z niepełnosprawnościami, buntującymi się wrogiemu nastawieniu administracji sejmowej.

Gala poprzedzona została wykładem prof. Leszka Balcerowicza pt. „Ustroje a warunki życia w kraju, w jakim kierunku zmierza Polska?”

Zbigniew Hołda zmarły w 2009 r., mieszkaniec Lublina. Prawnik i adwokat, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmował się tematyka prawa karnego wykonawczego i prawami człowieka. Był członkiem Komitetu Helsińskiego, członkiem, a następnie wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz członkiem Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom. Wielokrotnie występował przed sądami, jak i Trybunałem Konstytucyjnym, zajmując się sprawami dotyczącymi ochrony praw człowieka.

W ubiegłych latach laureatami konkursu zostali:

Ewa Milewicz (2012), Halina Bortnowska (2013), Monika Sznajderman (2014), Zbigniew Lasocik (2015), Ludwika i Henryk Wujcowie (2016), Profesor Adam Strzembosz i Obywatele RP (2017).

Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Urzędem Miasta Lublin oraz Województwem Lubelskim, współfinansowane przez Unię Europejską.

Foto Maksym Kashenkov

Zostaw komentarz