fbpx

VII Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”

13 lipca 2017
2 995 Wyświetleń
Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” powraca. W tym roku, podczas siódmej edycji odwiedzi 11 miast i miasteczek na Lubelszczyźnie, m.in. Kock, Piaski, Bychawa, Kraśnik, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce, Krasnobród, Janów Lubelski, Lublin.  Podczas wspólnej wędrówki tropem opowiadań żydowskiego pisarza w dniach 17 – 27 lipca spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech.

Artyści wystąpią w wyjątkowym widowisku (w reżyserii Arkadiusza Ziętka), prezentowanym w centrach miast i miasteczek regionu. Literacko-muzyczny spektakl plenerowy łączy szereg artystycznych dyscyplin: cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo.

Idea festiwalu odwołuje się do twórczości noblisty Icchoka Baszewisa Singera, który akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny, wpisując je w ten sposób na karty wielkiej światowej literatury. Swoistym patronem wydarzenia jest postać Jaszy Mazura – głównego bohatera „Sztukmistrza z Lublina”. To on zabiera w tę niezwykłą podróż bohaterów literackich i prawdziwych artystów.

-Przygoda z festiwalem zaczęła się przed sześcioma laty. Owszem, już wcześniej pojawiały się próby upowszechnienia twórczości i sylwetki laureata literackiej nagrody Nobla, autora “Sztukmistrza z Lublina” i szeregu krótkich opowiadań, których akcja dzieje się w miastach i miasteczkach Lubelszczyzny, ale dopiero projekt “Śladami Singera” okazał się odpowiednią formułą. Mam nadzieję, że odpowiednią, skoro w tym roku odbędzie się już VII edycja.- mówi Witold Dąbrowski, dyrektor festiwalu.

Widowiska w każdym z miast będą się odbywały w dwóch etapach. W godzinach porannych pod hasłem „Szukajcie przyjaciół Sztukmistrza” artyści będą występowali w najprzeróżniejszych punktach rozsianych w przestrzeni miast. Będzie to okazja do indywidualnych spotkań z artystami czy improwizowanych warsztatów. Jednocześnie w ten sposób zapraszać będziemy na wieczorne, centralne widowisko: „Przyjaciele Sztukmistrza”. Wykorzystując cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo i cytaty z twórczości Singera, artyści będą przybliżali historię miasteczek Lubelszczyzny. To połączenie zabawy z opowieścią o historii jest na festiwalu niezwykle ważne.

W każdej z miejscowości wydana zostanie gazeta festiwalowa, która będzie jednocześnie informacją o idei, programie i trasie festiwalu oraz źródłem informacji o Isaacu Bashevisie Singerze oraz o miejscowościach, które odwiedza festiwal (znajdą się w niej archiwalne zdjęcia, plany, zdjęcia makiet 3D). I tak w Kocku wydany zostanie „Sztukmistrz Kocki”, a w Biłgoraju „Sztukmistrz Biłgorajski”.

 

Po blisko dwutygodniowej podróży po miastach i miasteczkach Lubelszczyzny 27 lipca międzynarodowa grupa artystów przyjeżdża do Lublina – rodzinnego miasta Jaszy Mazura. Artyści na ulicach i placach zabawiali widzów, przypominając jednocześnie bohaterуw opowiadań autora „Sztukmistrza z Lublina”, laureata literackiej Nagrody Nobla. Zabawiali, skłaniając też do refleksji nad światem, który kiedyś tu był. Teraz z tym samym artystycznym programem zaprezentują się na Carnavale. Widowisko z elementami teatru, cyrku, tańca, fire show, z muzyką na żywo wyreżyserował Arkadiusz Ziętek. 

Icchok Bashevis Singer- wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie.

Więcej: http://teatrnn.pl/leksykon/node/1956/

W tym roku festiwal odbędzie się w:

17.07 – Kock

18.07 – Piaski

19.07 – Bychawa

20.07 – Kraśnik

21.07 – Szczebrzeszyn

22.07 – Józefów

23.07 – Biłgoraj

24.07 – Tyszowce

25.07 – Krasnobród

26.07 – Janów Lubelski

27.07 – Lublin, Carnaval Sztukmistrzów

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

 

 

 

Liczba komentarzy: 1

Zostaw komentarz