fbpx

“W poszukiwaniu koloru” w Wirydarzu

19 marca 2022
797 Wyświetleń

Wystawa Teresy Wallis-Joniak w Galerii Sztuki Wirydarz przedstawia obrazy olejne, martwe natury i pejzaże, z ostatniego okresu twórczości. Wystawa będzie czynna w dniach 25 marca – 30 kwietnia 2022 roku.

Malowanie to moje życie. Kiedyś przeczytałam piękne stwierdzenie sformułowane przez Pablo Picasso, że : „L’art lave notre âme de la poussière du quotidien” (“Sztuka oczyszcza naszą duszę z pyłu codzienności”). Dla mnie, zadaniem i sensem istnienia sztuki jest wzbogacanie otaczającej nas tej codzienności, często szarej i nieatrakcyjnej – w światło i kolor podpatrzone w naturze. Właśnie tego całe swoje życie szukam w pięknym świecie i pokazuję w pejzażu, portrecie czy martwej naturze. Lubię malować!

– Teresa Wallis-Joniak


Teresa Wallis-Joniak urodziła się w 1926 r. w Hajdukach Wielkich. W latach 1947–1954 studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis i prof. J. Fedkowicza. Brała udział w licznych wystawach krajowych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo pejzażowe i rodzajowe należące do nurtu koloryzmu. Zajmowała się pracą pedagogiczną, uczyła wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.


foto Galeria Sztuki Wirydarz

Zostaw komentarz