fbpx

W weekend czeka Jarmark Jagielloński – re:tradycja 2021

18 sierpnia 2021
913 Wyświetleń

Jak co roku, podczas Jarmarku Jagiellońskiego odbywają się spotkania z artystami ludowymi. Są okazją do rozmów o sztuce, poznania tajników rzemiosła, zgłębienia tradycji. 20 sierpnia 2021 (piątek), o godz. 15.30 w patio Warsztatów Kultury w Lublinie odbędzie się spotkanie Trombity i rogi pasterskie – o tradycjach Żywiecczyzny. Instrumenty tradycyjne można poznawać na różne sposoby – patrząc na nie, słuchając ich dźwięku czy czytając o nich. Nic jednak nie zastąpi spotkania z ich twórcą, budowniczym, który jak nikt inny może nas wprowadzić we wszystkie tajniki związane z życiem danego instrumentu. Jednym z takich twórców jest pochodzący z Beskidu Żywieckiego Stanisław Piwowarczyk.

W sobotę, 21 sierpnia 2021, o godz. 14.00 będzie miało miejsce spotkanie z opowieścią o drzeworycie płazowskim. Płazów to wioska, która leży dziś w granicach województwa podkarpackiego. To właśnie tam od lat 30’ XIX w. Mateusz Kostrzycki wraz z rodziną tworzył drzeworyty przedstawiające postaci świętych oraz sceny biblijne. Odbitki można było kupić na okolicznych odpustach i jarmarkach, skąd potem trafiały one do chat, obejść czy kapliczek. Tradycję, która zanikła pod koniec XIX wieku, odtwarza i przywraca pan Józef Lewkowicz z pobliskiego Nowego Sioła.

W ostatni dzień Jarmarku Jagiellońskiego, niedzielę, 22 sierpnia o godz. 16.00, będzie okazją do wysłuchania opowieści Andrzeja Bieńkowskiego Wieś – Miasto od Kolberga do zatracenia. Autor wyjaśnia: „Jednym z najciekawszych problemów w tradycyjnej muzyce wiejskiej jest jej zderzenie z kulturą miasta. Będzie można dowiedzieć się jakimi drogami muzyka miasta docierała na wieś i jak wobec tego zachowywali się tradycyjni muzykanci.

To tylko kilka z atrakcji czekających na uczestników Jarmarku Jagiellońskiego. Będzie też Kino Jarmarkowe, a dla najmłodszych tradycyjne gry i zabawy na Jarmarkowym Podwórku.

(ann)

foto Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz