fbpx

Wariacje – malarstwo Prof.Waldemara Jerzego Marszałka

21 czerwca 2018
1 540 Wyświetleń

Malarz, rysownik, pedagog. Ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w przeszło 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Mowa o prof.Waldemarze Jerzym Marszałku, który 22 czerwca w galerii sztuki Wirydarz w Lublinie, zaprezentuje wystawę “Wariacje”, na która składaja się obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty. Wykształcenie wyższe zaczął on zdobywać w latach 1980–1985 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (ASP) na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 r. w pracowni prof. Jerzego Krechowicza, po czym rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw jako asystent, potem adiunkt II stopnia w Pracowni Obrazu Cyfrowego prof. Cezarego Paszkowskiego. W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię i zajmował się projektowaniem graficznym. Od 1994 roku skupia się przede wszystkim na malarstwie i rysunku. Obecnie profesor zwyczajny, dydaktyk w ASP w Gdańsku. Od roku 2004 rozpoczął pracę nad cyklem prac w technice cyfrowej.

 

-Nie naśladuję natury, lecz używam jej atrybutów by, jak w grze rozgrywać własne partie. Codzienność jest jak ocean, po którym płyniemy naszą małą łódeczką. Chcę by to, co nam się przydarza stało się lepsze. Pragnę swoimi obrazami oswoić, założyć kaganiec realiom i czasami je skomentować. Opisać jak zmagamy się z tym, co nas określa, kształtuje i pcha w ten, a nie inny kierunek. Każdy marzy by nadać swojemu życiu sens, barwę. By życie nie było tylko biologicznym bytem. Żeby zwykły spacer, zjedzona kolejna kromka chleba nabrała wymiaru poezji.

Moje obrazy to wariacje na temat tego, co wewnątrz mnie i na zewnątrz. To wypadkowa moich przemyśleń, refleksji, emocji w z zderzeniu z realiami. Po prostu szukam cieplejszych barw w tym, co mnie otacza – pisze artysta.


Otwarcie w piatek 22 czerwca o godz.18.00. Wystawa potrwa do 8 września 2018r.  

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublina Pana dr Krzysztofa Żuka.

Zostaw komentarz