fbpx

Wernisaż rysunków Macieja Bieniasza

3 września 2019
986 Wyświetleń

W ostatni weekend sierpnia w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, odbył się wernisaż rysunków Macieja Bieniasza. Podczas wystawy zostały zaprezentowane zrówno starsze, jak i najnowsze prace artysty. Są to m.in. rysunki ilustracyjne wykonane w technice lawowanej tempery z cyklu „Mistrz i Małgorzata”, inspirowane powieścią Bułhakowa, nad którymi artysta pracował przez ponad 20 lat.

Prace przedstawione zostały za pomocą czerni i bieli, w której artysta interpretuje i wizualizuje tekst literacki. W tej autorskiej wizji znajduje się wiele odniesień do ówczesnych i współczesnych problemów polityczno-społecznych, do tradycji Starego Testamentu, Ewangelii, teologii prawosławnej i Talmudu, a także do osobistych przeżyć samego artysty.

Maciej Bieniasz urodzony w 1938 roku w Krakowie malarz, grafik, rysownik, autor eseistyki kulturalnej. Dyplom Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w 1963 r. W latach 1974-2009 pracował w ASP w Katowicach.W 1992 roku uzyskał tytuł Profesora Sztuki. Jest współzałożyciel grupy WPROST (1966). Brał udział we wszystkich wystawach grupy, a także w około 250 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Laureat m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida (1967), Nagrody Kulturalnej „Solidarności” (1981/82 i 1987), nagrody Śląsko-Dąbrowskiego komitetu Kultury Niezależnej (1986). Ministra Kultury i Sztuki (1994), nagrody im. W. Korfantego (1996), nagrody Arcybiskupa Metropolity Katowickiego „Lux ex Silesia” (2012). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta (1993) i medalem Gloria Artis (2007). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Nadal tworzy, mieszkając w Koszycach Wielkich (Małopolska).

Wystawa potrwa do 1 października. Wstęp wolny.

foto Viktoriia Berezniak

Zostaw komentarz