fbpx

Wewnętrzne obrazy świata

29 września 2022
374 Wyświetleń

Album „Perspektywa” Malwiny Masternak ukazał się 7 września nakładem SJRecords. Jest owocem ostatnich kilku lat jej życia. Został nagrany w Hiszpanii z międzynarodową grupą muzyków, których artystka poznała, studiując w Berklee College of Music oraz Berklee Global Jazz Institute w Bostonie – Iñigo Ruiz de Gordejuela (fortepian), Jort Terwijn (kontrabas), Dani Lizarraga (perkusja). Na jednym z utworów gościnnie zagrała perkusistka Terri Lyne Carrington (6-krotna zdobywczyni Grammy Awards).

Nagranie go według wokalistki zajęło tylko kilka dni, jednak historia, którą opowiada, rozciąga się na przestrzeni znacznie dłuższego okresu. Podróżowanie po wielu krajach, spotkania z różnorodnymi kulturami muzycznymi, mierzenie się z wieloma odmiennymi sposobami myślenia, zostanie żoną i mamą – te doświadczenia ukształtowały jej obecną, niepowtarzalną perspektywę: sposób, w jaki widzi i słyszy świat. I z tej perspektywy, jak mówi Malwina Masternak, śpiewa na swoim debiutanckim albumie. Album doskonale odzwierciedla globalności sceny jazzowej. Wokalistka śpiewa na nim po polsku i angielsku, towarzyszy jej para Hiszpanów i Holender, a gościnnie gwiazda amerykańskiego jazzu Terri Lyne Carington.

Utwory na albumie są skomponowane w większości przez Malwinę Masternak, kilka skomponowała wspólnie z pianistą Iñigo Ruiz de Gordejuela, który jest także producentem muzycznym albumu. Na płycie słychać, że wokalistka czerpie inspiracje zarówno z tradycyjnego, jak i współczesnego jazzu. Obok własnych kompozycji wykonała również trzy standardy jazzowe.

Kompozycjom pulsującym szybszym rytmem, np. dnia codziennego „Farmer’s Market”, towarzyszą utwory spokojniejsze, bardziej refleksyjne, jak „Oczekiwanie” o naturze miłości. W utworze „Nadia” poświęconym niedawno narodzonej córce w jazzowej linii melodycznej słychać chwilami echo polskiej kolędy, co wzrusza jeszcze bardziej. „A kto patrzy z góry, najłatwiej się myli” – fragment tekstu tytułowego utworu „Perspektywa” – to zawsze aktualna myśl i przestroga, podana oczywiście w miękkiej, stonowanej formie. (ann)

Malwina Masternak – wokalistka, kompozytorka, zajmująca się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Malwina ukończyła prestiżowy Berklee Global Jazz Institute w Bostonie, gdzie jej wykładowcami byli między innymi Terry Lyne Carrington, George Garzone, Danilo Perez, Luciana Souza, Joe Lovano oraz John Patitucci. Wokalistka brała udział w licznych koncertach w Polsce i za granicą. Występowała m.in. w USA i Kanadzie, Azji, Europie i Ameryce Południowej. Masternak wystąpiła w wielu znanych klubach jazzowych m.in. Birdland, Rockwood Music Hall, Ryles Jazz Club, Scullers Jazz Club, Regatta Bar, Cornelia St. Café, Smalls oraz Coca-Cola Dizzy Jazz Club w Nowym Jorku, w którym wystąpiła wraz z Johnem Patitucci. Malwina jest także pasjonatką edukacji. Już jako studentka założyła wokalny zespół jazzowy, pisząc do niego aranże i czerpiąc inspiracje zarówno z jazzu, jak i muzyki klasycznej, z którą to właśnie zaczęła swoją przygodę z muzyką. Podczas pobytu w Bostonie prowadziła klub „Kobiety w Jazzie” – tętniącą życiem organizację promującą kobiety kompozytorki. W 2019 wokalistka wykładała wokal na Uniwersytecie Musikene w San Sebastian (Hiszpania), a aktualnie wykłada w programie online w Conservatorio de Chile (Santiago), gdzie uczy wokalu i improwizacji.

Iñigo Ruiz de Gordejuela – pianista jazzowy, kompozytor oraz pedagog urodzony w Hiszpanii. Po ukończeniu konserwatorium Jesus Guridi w Vitorii otrzymał stypendium na studia w Berklee College of Music, gdzie uczył się m.in. u Joanne Brackeen, Alaina Malleta, Vadima Neselovskyi’ego, George’a Garzone’a, Laszlo Gardony’ego, Dave’a Santoro. Na ostatnim roku w Berklee uzyskał specjalizację z teorii jazzu i muzyki popularnej. W 2016 roku Iñigo otrzymał pełne stypendium na studia magisterskie w New England Conservatory, gdzie jego wykładowcami byli m.in Miguel Zenon, Ethan Iverson, Jason Moran, John McNeil, Ken Schaphorst i Frank Carlberg. Dzielił scenę m.in. z Guillermo Kleinem, Donnym McCaslinem, Miguelem Zenonem, Davem Hollandem, Fredem Herschem, Ran Blake, Darcy James Argue, Carmen Lundy. W 2014 roku założył grupę Amalur, z którą nagrał swój pierwszy album. Jego drugi album „Urjauzia”, wspólnie z gitarzystą Adriánem Fernándezem, ukazał się w 2017 roku, a w 2018 roku otrzymał nagrodę Best Album Award na BBK JAZZ Awards. W 2019 roku wydał album „Surrogate Activities Nonet”, nagrany w Bostonie w USA. Projekt ten łączy baskijską muzykę ludową z odd-time grooves. Od 2020 roku wykłada w Conservatorio Superior de Navarra w Pamplonie.

Jort Terwijn – holenderski kontrabasista, kompozytor. Studiował na ArtEZ University of Arts (Arnhem), L’ESMUC (Barcelona) oraz Conservatorium van Amsterdam. Uczęszczał na lekcje z wieloma światowej sławy basistami m.in. Ernst Glerum, Horacio Fumero, Joe Martin i Joe Sanders. Można go posłuchać na albumach takich artystów, jak: BAZGA (Unity Records), Lucas Martinez Project (FreshSounds) i Teis Semey Quintet (Triptekk). Jort wydał swoją pierwszą płytę jako lider w marcu 2021 r.

Daniel Lizarraga – hiszpański perkusista jazzowy. Ukończył studia licencjackie w Conservatorio Superior de Musica de Navarra oraz magisterskie w Conservatorio Superior Musikene. Od tego czasu występował z uznanymi na świecie muzykami, takimi jak Robin Eubanks, Masa Kamaguchi, Bruce Saunders, Chris Kase, Federico Lechner itp. Wystąpił m.in na Jazzaldi, Jazzfermín, Restless Culture, Festival of Monzón Jazz czy Getxo Jazz Festival.

Gościnnie:

Terri Lyne Carrington – amerykańska perkusistka jazzowa, kompozytorka, producentka i pedagog. Występowała z Dizzym Gillespie, Stanem Getzem, Clarkiem Terrym, Herbie Hancockiem, Wayne Shorterem, Joe Sample, Al Jarreau, Yellowjackets i wieloma innymi. Zdobyła trzy nagrody Grammy, w tym nagrodę 2013 za najlepszy album instrumentalny jazzowy. Carrington jest założycielem i dyrektorem artystycznym Berklee Institute for Jazz and Justice oraz Carr Center w Detroit, MI. Zasiada również w Radzie Dyrektorów Akademii Nagraniowej, Radzie Dyrektorów Międzynarodowego Stowarzyszenia Kompozytorów i Kompozytorów Jazzowych oraz Radzie Doradczej The History Makers and New Music w Stanach Zjednoczonych.

Płyta CD jest dostępna w sprzedaży: www.sjrecords.eu http://www.sjrecords.eu/?fbclid=IwAR1BrmRqLt3zA8gv8-A0Bl02Qv_EfJcHZxMQ6ImCWSGJvjcpU4AhznNNS10

foto SJRecords

Zostaw komentarz