fbpx

Wiosenny spacer po mieście

6 kwietnia 2021
615 Wyświetleń

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, a w związku z obecnie panującą sytuacją oraz ciągle obowiązującymi obostrzeniami niepozwalającymi w pełni korzystać z bogatej oferty turystycznej Lublina chcielibyśmy was zainspirować do odkrywania miasta na własną rękę, spacerów w otwartych przestrzeniach oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Stare Miasto

Stare Miasto to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych części Lublina. Na powierzchni blisko jednego kilometra kwadratowego znajduje się ponad 100 zabytków architektury z różnych epok. Nie dziwi więc fakt, że zostało ono wpisane na listę Pomników Historii. Średniowieczny układ urbanistyczny, bogactwo zdobień wiekowych kamienic i fakt, że Stare Miasto posiada w ponad 70% oryginalną zabudowę stanowi o jego wyjątkowości. Skorzystajcie z naszego przewodnika po Starym Mieście i odkryjcie zabytki oraz ciekawe miejsca zlokalizowane w jego obrębie i najbliższej okolicy.

Browar Perła

Nieopodal Starego Miasta, w zabytkowych przestrzeniach Browaru Perła pojawiła się nowa instalacja znanego lubelskiego artysty Jarosława Koziary przywołująca wiosnę. Wszechobecne motyle i kwiaty zastąpiły tej wiosny szyszki chmielu.

Plac Litewski

Plac Litewski to świetna przestrzeń do wypoczynku, ale też zapoznania się z kawałkiem historii miasta. Zlokalizowane są przy nim pałace Lubomirskich, Czartoryskich czy Gubernialny. Tutaj także znajdują się pomniki Unii Lubelskiej, pomnik Marszałka Piłsudskiego czy skwer i pomnik znanego lubelskiego poety Józefa Czechowicza. Obiekt zainteresowania fotografów amatorów stanowi natomiast instalacja świetlna I <3 Lublin. Usiąść można na okrągłej ławeczce pod “baobabem” lub wokół fontanny. Przy kamiennym stoliku można zagrać partyjkę szachów, a małe dzieci odnajdą się świetnie na jednym ze zlokalizowanych tutaj placów zabaw.

Skwer im. L. Kaczyńskiego

Tuż przy budynku Centrum Kultury w Lublinie, można odetchnąć na jednaj z licznych ławeczek, skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu lub spędzić czas z dziećmi na dużym placu zabaw. Obecnie przed budynkiem Centrum Kultury zagościła wiosnę. Włóczkowe bociany i kwiaty pojawiły się tu dzięki pasjonatom robótek ręcznych, w ramach akcji artystycznej ożywiającej miasto „Bombardowanie włóczką”

Ogród Saski i Galeria Saska

Oaza spokoju w środku miasta pozwala na chwilę oddechu od zgiełku i wyciszenia. Piękny o każdej porze dnia i roku. Malownicze alejki, strumyki i fontanny zachęcają do spacerów. Warto zaglądać do ogrodu przez cały rok. Obecnie można tu poszukać śladów budzącej się wiosny. Pierwszych kwiatów, zielenienia traw i śpiewu ptaków. Przed wejściem do ogrodu warto przejść się wzdłuż ogrodzenia od strony Alei Racławickich, gdzie zlokalizowana jest Galeria Saska. Ta galeria na świeżym powietrzu pozwala na obcowanie ze sztuką w przestrzeni miejskiej. Obecnie prezentowane są tam plakaty Stanisława Wieczorka.

Park Ludowy

Kolejnym puntem wartym odwiedzenia jest zrewitalizowany niedawno Park Ludowy, znajdujący się w pobliżu rzeki Bystrzycy. Park zachwyca zarówno za dnia, jak i nocą, kiedy jest pięknie podświetlony. Spacery alejkami, ścieżkami dydaktycznymi to świetny pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia. W parku znajdują się miejsca do aktywnego spędzenia czasu ze swoim pupilem. Więcej informacji o atrakcjach parku znajdziecie na stronie Spacer po Parku Ludowym.

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki to idealne miejsce na chwilową ucieczkę z miasta i obcowanie z przyrodą. Na spacery polecamy zarówno ścieżki zlokalizowane wokół akwenu, ale także te na terenie kompleksu leśnego, czyli Lasu Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Początek wiosny to także dobry pomysł na wyciągnięcie rowerów. Na początek polecamy ścieżkę o długości 12 km prowadzącą wokół Zalewu, ale nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby wybrać się na dłuższą wyprawę. Niedługo ruszy sezon kajakowy, dlatego już teraz warto zapoznać się z dostępnymi trasami. Dla początkujących oraz rodzin z dziećmi polecamy wybrać na pierwszy ogień Zalew Zemborzycki – Prawiedniki.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Zostaw komentarz