fbpx

Wspólne wynalazki z UMCS i KUL

28 stycznia 2019
1 430 Wyświetleń

Prototyp urządzenia rehabilitacyjnego do leczenia po przebytym udarze, program do nauki ortografii, pasta do mycia zębów i płytki nazębnej,  masa woskowa, która po zastygnięciu nie przywiera do powierzchni to kilka z 12 wynalazków, które zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej, której bohaterami byli naukowcy z UMCS i KUL. Wynalazki są efektem międzyuczelnianej współpracy w ramach projektu „Inkubator innowacyjności+”. Za najbardziej innowacyjny i postępowy pomysł został uznany preparat zwiększający odporność pszczół. Jest to pierwszy naturalny preparat pochodzenia roślinnego wspomagający leczenie tych owadów. Dodatkowo preparat jest bezpieczny dla ludzi.

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 22 stycznia podsumowano pierwszy projekt dotyczący komercjalizacji wiedzy o tak kompleksowym zakresie, skierowany do pracowników naukowych obu uniwersytetów. W ramach projektu naukowcy otrzymali dofinansowanie na prace przedwdrożeniowe.

W konferencji prasowej udział wzięli: JM Rektor UMCS, prof. dr hab. Stanisław Michałowski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia KUL, dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. Uczelni, Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, Anna Grzegorczyk, Prezes Zarządu KUL Creative sp. z o.o. Radosław Krajewski oraz zaproszeni naukowcy biorący udział w projekcie.

Tekst i foto Maksym Kashenkov

 

Zostaw komentarz