fbpx

Wydarzenia towarzyszące wystawie “Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” w Muzeum Narodowym w Lublinie

3 sierpnia 2023
365 Wyświetleń

5.08.2023, godz. 13.00 | wykład Aleksandry Blonki-Drzażdżewskiej pt. „Figury pamięci w twórczości Andrzeja Wróblewskiego”

W twórczości Andrzeja Wróblewskiego, można odnaleźć wiele punktów umocowanych w jego doświadczeniach zarówno jako teoretyka i praktyka sztuki, studiującego jednocześnie historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak i malarza kształcącego swój talent w Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie. Cechą wielkich artystów jest umiejętność przenikania. Wróblewski eksplorował malarstwo, czerpiąc z arcydzieł sztuki światowej, formując jedocześnie zindywidualizowany język artystyczny o niezwykłym ładunku treściowym i symbolicznym. Jakie ślady w sztuce Wróblewskiego odcisnęli Paul Klee, Piet Mondrian, czy Francisco Goya? Czy sztuka ma wpływ na kształtowanie naszej pamięci? Z pewnością uniwersalizm i siła oddziaływania twórczości Wróblewskiego na zawsze wpisały jego dzieło w zbiorową wyobraźnię następujących po nim pokoleń artystów.

12.08.2023, godz. 13.00 | wykład dr Małgorzaty Kierczuk-Macieszko pt. „Wajda –Wróblewski. Dialog artystów”

Andrzej Wajda stworzył i latami konsekwentnie podtrzymywał mit, jakoby porzucił naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdy zobaczył pierwszy obraz z cyklu „Rozstrzelania” Andrzeja Wróblewskiego. Postanowił mówić o tym samym temacie, ale posługując się innym medium. Po śmierci malarza, w licznych swoich filmach wplatał wizualne aluzje i nawiązania do sztuki przyjaciela, które staną się przedmiotem wykładu. Wajda robił wiele, aby Wróblewski zaistniał jako malarz w naszej wspólnej świadomości. Przez całe życie popularyzował jego dorobek, zabiegając w różnorodny sposób o przyznanie należnego mu miejsca w polskiej historii sztuki. Sam Wróblewski lubił kino i wykazywał wysokie kompetencje i znajomość autonomicznego języka filmowego m.in. pisząc scenariusze. Badacze jego twórczości zwrócili także uwagę na związki jego sztuki z fotografią. Fotografował, a echa myślenia fotografią i filmem są czytelne w jego dorobku. One również zostaną prześledzone.

Udział w wykładach jest bezpłatny.

Przed wykładami można wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich po wystawie “Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”

  • 5.08.2023, godz. 11.00
  • 12.08.2023, godz. 11.00

Bilety na oprowadzania kuratorskie (w cenie biletu wstępu na wystawę) dostępne są w kasie muzealnej oraz na stronie internetowej: www.bilety.mnwl.pl

foto Muzeum Narodowe w Lublinie

Zostaw komentarz