fbpx

Wystawa “Dizajn w formie”

18 kwietnia 2023
374 Wyświetleń

Warsztaty Kultury w Lublinie przedstawiają podróż po świecie polskiego dizajnu. „Dizajn w formie” to wystawa Narodowego Centrum Kultury, która opowiada o historii polskiego wzornictwa poprzez dwanaście wyjątkowych obiektów. Każdemu z nich poświęcony jest oddzielny podcast w Audycjach Kulturalnych cyklu NCK (https://audycjekulturalne.pl/dizajn-w-formie/).

“Dizajn w formie” to nie tylko źródło wiedzy o konkretnych obiektach i ich projektantach, lecz także autorskie spojrzenie współczesnego grafika – Adama Kosika – na historię wzornictwa. Wyboru obiektów dokonała historyczka sztuki – dr Krystyna Łuczak-Surówka. Wystawę można oglądać w Warsztatach Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 7) od 14 kwietnia do 26 maja 2023 roku, pon. – pt. w godz. 09.00–17.00.

Dr Krystyna Łuczak-Surówka jest historyczką i krytyczką designu. Absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jako pierwsza obroniła pracę magisterską, a następnie doktorską z historii wzornictwa polskiego. Jest również doktorką nauk humanistycznych. Wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Designem nie leczy, a zaraża. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach oraz emocjach. Jest autorką wielu publikacji, kuratorką wystaw, jurorką w konkursach designu 3D, a także kolekcjonerką polskiego wzornictwa.

Adam Kosik mówi o sobie: „Z wykształcenia architekt, chociaż coraz częściej mówię o sobie grafik. Mam wyjątkową słabość do powojennego modernizmu, do architektury, której jest wokół nas coraz mniej, dlatego staram się oddać klimat lat, które znam wyłącznie ze zdjęć i opowieści. Charakter rysunków wydobywam za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, a raczej jest próbą znalezienia kompromisu między dosłownością architektury a ilustracyjną fantazją”.

Zostaw komentarz