fbpx

Wystawa stała w Sobiborze wyróżniona

27 września 2021
676 Wyświetleń

Jury 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020 przyznało wyróżnienie Państwowemu Muzeum na Majdanku za wystawę stałą „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”. Muzeum jest jedyną instytucją z województwa lubelskiego i jedynym muzeum martyrologicznym, które w tym roku znalazło się w gronie wyróżnionych i nagrodzonych.

Wyróżniona wystawa prezentowana w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze przybliża historię niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, utworzonego jako jedno z miejsc włączonych w realizację eksterminacji ludności żydowskiej w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Ekspozycja opisuje realia funkcjonowania obozu, ale przede wszystkim jednak stanowi formę upamiętnienia zamordowanych w Sobiborze żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Chociaż spośród ok. 180 tys. ofiar większość pozostaje anonimowa, wystawa przywraca tożsamość niektórym z nich. Jest tak dzięki eksponowaniu w muzeum ponad 700 obiektów, głównie rzeczy osobistych należących do zamordowanych, a także obszernemu zbiorowi dokumentów, fotografii oraz relacjom byłych więźniów obozu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 22 września 2021 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Konkurs Sybilla organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Jego celem jest wyróżnienie najwybitniejszych dokonań w obszarze działalności muzealnej.

(ann)

foto Państwowemu Muzeum na Majdanku

Zostaw komentarz