fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Wystawa Ukraiński Majdan w fotografii [online]

24 lutego 2021
583 Wyświetleń

Centralny plac Kijowa w najnowszej, trzydziestoletniej historii państwa ukraińskiego, był wielokrotnie miejscem gdzie obywatele walczyli o demokrację, prawa obywatelskie i wolność. Na przełomie 2013 i 2014 roku w Kijowie rozpoczęła się Rewolucja Godności. Wydarzeniom, które siedem lat temu rozegrały się na Majdanie poświęcona jest wystawa fotografii „Ukraiński Majdan 2013-2014. Rewolucja Godności”. Autorem zdjęć jest lublinianin, Tomasz Bielecki, ówczesny pracownik Ambasady RP w Kijowie. Wystawę można obejrzeć w wersji online na stronie lublin.eu.

W naszej pamięci pozostaną obrazy dramatycznej walki ukraińskiego narodu o zachowanie perspektywy europejskiej dla Ukrainy, wolności i godności obywateli. W tamte dni mieszkańcy Lublina na wiele sposobów okazywali solidarność protestującym. Organizowano wiece poparcia, koncerty polskich i ukraińskich artystów, debaty, zbiórki leków czy odzieży. Dzisiaj chcemy przypomnieć tragiczne wydarzenia z Kijowa w siódmą rocznicę Majdanu. Zapraszam do obejrzenia wystawy prezentującej fotografie naocznego świadka tamtych wydarzeń. Niech stanie się źródłem refleksji nad determinacją protestujących domagających się utrzymania proeuropejskich dążeń Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Na wystawie przygotowanej w siódmą rocznicę zamieszek w Kijowie zaprezentowane są autorskie fotografie lublinianina Tomasza Bieleckiego, który w tamtym czasie pełnił służbę w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie. Pracując w stolicy Ukrainy na bieżąco obserwował wydarzenia na Majdanie łącząc to ze swoją fotograficzną pasją. Zdjęcia dostępne są na stronie lublin.eu.

Trójjęzyczna wystawa to symbol pamięci o ofiarach Euromajdanu i wyraz solidarności ze społeczeństwem ukraińskim w walce o samostanowienie we własnym kraju. Wystawę objął patronatem Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk. Wystawy zdjęć Tomasza Bieleckiego z Majdanu miały miejsce w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.

Od ponad 30 lat Miasto Lublin konsekwentnie buduje dobrosąsiedzkie relacje z partnerami z Ukrainy i wspiera ukraińskie dążenia do integracji europejskiej, demokratyzację, budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz walkę o suwerenność.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Foto: Tomasz Bielecki

Zostaw komentarz