fbpx

Z Dziennika Coacha – “ODWAGA droga do szczęścia. Czym jest ODWAGA?”

20 października 2022
641 Wyświetleń

Znaczenie tego słowa zwykle traktujemy z dystansem, myśląc, że to nas nie dotyczy. Tak naprawdę każdy z nas ma z odwagą do czynienia na co dzień. Tylko czy mamy tego świadomość? Patrzymy na alpinistów zdobywających K2, przyspiesza nam tętno i czujemy podziw. Och! Oni mają odwagę! Nie tylko oni. Ty też możesz ją mieć.

Ktoś sprawdził, że w Biblii słowa „nie bój się” i „nie lękaj się” padają 365 razy. Tak jakbyśmy to zadanie mieli wpisane na każdy dzień.

Przychodzą do mnie takie refleksje:

  • Czy wyrażenie przez nas własnego zdania czasami nie jest naszym aktem odwagi?
  • Czy powiedzenie tak banalnego, a jak niezwykłego i często mocnego słowa TAK – chcę lub NIE – nie zgadzam się, nie jest w niektórych sytuacjach dla nas aktem odwagi? Kiedy ostatnio poprosiłeś o podwyżkę, awans?

NIE to piękne, magiczne i bardzo pozytywne słowo. Nie bój się go. Przez nie tworzysz i wyznaczasz własne granice. Musisz zadać sobie jednak pytanie: czy masz je wyznaczone w zgodzie ze sobą? Czy powiedzenie NIE to jest Twój akt odwagi? Pokazania innym, kim naprawdę jesteś? Ile razy tkwiło w gardle, nie zostało wypowiedziane, chociaż tak bardzo chciałeś to zrobić?

  • Czy wyrażanie otwarcie własnych opinii nie jest czasem aktem odwagi?
  • Czy kochanie siebie lub kogoś bez lęku, ograniczeń, nie jest aktem odwagi?
  • Czy ufanie sobie, swoim wyborom przy podejmowaniu decyzji nie jest aktem odwagi?
  • Zmiana pracy, miejsca zamieszkania?
  • Wyjście na scenę i wystąpienie publiczne – czy dla niektórych ludzi nie jest aktem odwagi?
  • Otworzenie firmy po latach pracy w korporacji, czyż nie jest to akt odwagi?

Przykładów może być mnóstwo. Każdy z nas ma swój własny akt odwagi. Możesz być alpinistą własnego życia. Wiem, bo doświadczam tego na co dzień. Nasze życie jest aktem odwagi. Jeżeli tylko potrafimy stanąć za sobą. Przełamać własny strach , obawę, tkwiące w nas ograniczenia. Żyć odważnie – to są te chwile, w których możemy poczuć dumę z samych siebie. Czy widzisz te momenty? Czy potrafisz za nie docenić samego siebie?

Czym zatem jest ta ODWAGA?

Po pierwsze ZAUFANIEM sobie, że cokolwiek się stanie, dam sobie radę. Po drugie wyjściem ze strefy komfortu – możesz poczuć, że masz do czynienia z jakimś ryzykiem, coś zyskasz, lecz możesz też stracić. Kolejny czynnik to pojawienie się impulsu, czucia tego, czego naprawdę pragniesz. I decydujący ostatni krok – decyzja… Just do it! Stajesz za sobą pomimo wszystkich obaw i lęków.

Tak, inni będą Cię od tego odwodzić. Będziesz słyszał też głos własnego Ego, które wrzuci Ci wątpliwości, lecz pomimo tego idziesz do przodu, działasz! I to jest ODWAGA, życie z pasją do samego siebie. Bądź zaangażowany, żyj z pasją, płyń za tym, co mówi Ci serce, ufaj sobie, doświadczaj. Bo czeka na Ciebie SZCZĘŚCIE.

Zadam ostatnie pytanie.

Czy bycie szczęśliwym nie jest Twoim osobistym aktem odwagi?…

Mentor, Life and Business
Coach, Mediator

dorota piwońska.k@gmail.com

Dorota Piwońska

Moją pasją są ludzie

Od 14 lat pełnię funkcję
zarządzającego zespołami ludzi
w sektorze finansowym – ING
Bank, wcześniej Bank Millennium.
Moją pasją są ludzie. Inspirują
mnie swoją wyjątkowością i talentami.

Zostaw komentarz