Wakacje dobiegają końca, a w Lublinie pożegnamy je wyjątkowo artystycznie. W najbliższe dwa weekendy zapraszamy na plac Litewski. W soboty i niedziele o godz. 19:00 na mieszkańców miasta czekają wyjątkowe koncerty oraz spektakl teatralny. Wstęp na każde wydarzenie jest wolny.
2 września, godz. 19.00
Joseph Wieniawski Sextet
Józef Wieniawski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów, w 1874 r. w hołdzie złożonym dla miasta ofiarował utwór na fortepian: „Souvenir de Lublin op. 12″. W 2017 r. podczas obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi przypada 180. rocznica urodzin artysty. Kompozycja „Souvenir de Lublin” – romans na fortepian jest utworem bliskim muzyce jazzowej, jego struktura oparta na zestawie wariacji, których układ pozostaje otwarty na interpretację wykonawcy, czyni go bliskim idei improwizacji. Joseph Wieniawski Sextet podejmie się reinterpretacji salonowego utworu Wieniawskiego, nawiązując do tradycji jazzu jako muzyki głośnej, szorstkiej i transowej.
3 września, godz. 19.00
Dintojra – spektakl
reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski; występują: Przemysław Buksiński, Wojciech Kaproń,
Jarosław Tomica, Michał Zgiet, Kamila Janik, Dariusz Jeż, Paweł Bednarczyk, Oskar Rybaczek, Bartosz Meskuła, Adam Organista; muzyka: zespół pod dyrekcją Włodzimierza Kukawskiego
Historia o kamieniu nieszczęścia, którego diabli porzucili niegdyś w okolicach Sławinka. Od tego czasu przez wieki całe sieje wokół siebie spustoszenie, karząc każdego, kto go dotknie. Spektakl na podstawie tekstu Marcina Wrońskiego opowiada o zgubnym wpływie kamienia na herszta ferajny Antka w okresie międzywojnia, kiedy to Lublinem rządziły barwne grupy rzezimieszków.
8 września, godz. 19.00
ZURA
DJ-skie sety Zura to zwykle surowa i niebanalna selekcja archiwalnych nagrań z winyli w oldschoolowym miksie. Razem z kolektywem Soul Service od 2005 r. promuje muzykę funk/soul/jazz, psychodelię lat 60. i tropikalne rytmy. Na jego ostatniej ep Zura zmiksował dużą ilość krótkich sampli wyciągniętych z jego prywatnej kolekcji winyli, trochę jazzowych partii perkusyjnych z dźwiękami nagranymi na klawiszach. Całość nawiązuje brzmieniowo i klimatycznie do filmowych soundtracków sprzed lat oraz psy-funku. Projekt na żywo to energetyczna podróż po wielu wspomnianych już gatunkach.
9 września, godz. 19.00
Golden & Live Band
Golden to producent muzyczny obecny na scenie od 2003 r. Obecnie tworzy utwory z pogranicza chilloutu, trip-hopu i elektroniki. Live act ze znaczącym wsparciem zdolnych, muzycznych przyjaciół z Lublina tworzy klimat lekkich, elektronicznych brzmień ubranych w energię żywych instrumentów.