W przestrzeni Lublina przybywa miejsc zagospodarowanych jako łąki kwietne. „Zasiej sobie łąkę” to inicjatywa Miasta Lublin, dzięki której kolejne tereny staną się bardziej przyjazne owadom zapylającym i jednocześnie miłe dla oczu mieszkańców.
Łąki kwietne nie wymagają regularnego koszenia i stanowią efektowną alternatywę dla trawników. Takie zróżnicowane gatunkowo zbiorowiska roślin dużo lepiej znoszą suszę, ponieważ rośliny zielne posiadają głębszy system korzeniowy i są w stanie pobierać wodę z niżej położonych warstw gleby. Kwitnące łąki wyzwalają w mieszkańcach pozytywne emocje, stąd nasz pomysł na akcję „Zasiej sobie łąkę”.
mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Zaproszenie do tworzenia łąk kwietnych zostało skierowane do 20 administratorów nieruchomości. Zainteresowanie utworzeniem łąk w na swoich terenach wyraziły 3 podmioty – Spółdzielnia Mieszkaniowa Felin, Administracja Osiedla im. K. Szymanowskiego oraz spółka Administrowanie i Zarządzanie Nieruchomościami „DOM” Sp. z o. o. W najbliższych dniach Miejski Architekt Zieleni przekaże im nasiona i wskazówki jak przygotować teren pod łąkę kwietną i jak ją pielęgnować. Powstaną cztery łąki kwietne, o łącznej powierzchni blisko 400 mkw, zlokalizowane przy ulicach Jaskółczej, Szpinalskiego, Głębokiej i Różanej.
Zmiany klimatu wymuszają zmianę podejścia do zarządzania zielenią w mieście. Łąki to nie tylko pięknie pachnące kwietne kobierce, które cieszą oczy i dają ukojenie, to również, a może przede wszystkim, bardzo różnorodne, tętniące życiem zbiorowiska roślinne, które są schronieniem dla drobnych zwierząt, jak żaby, jeże czy jaszczurki. Łąki są także wspaniałym pożytkiem dla owadów, zapewniając im pokarm przez wiele miesięcy, dzięki różnym porom kwitnienia poszczególnych roślin.
mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.
Na łąkach kwietnych zostaną ustawione domki dla owadów przygotowane przez uczniów lubelskich szkół, w ramach konkursu organizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii mieszczący się przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. Praktyczne wykorzystanie efektów ich pracy to dla laureatów tego konkursu dodatkowe wyróżnienie.
Powstałe w ramach akcji łąki kwietne oznaczą specjalne tabliczki o treści: „Zasiej sobie łąkę. Tu rośnie łąka i mieszkają owady zapylające”.
Galeria fotografii dokumentujących proces tworzenia łąk i efekty końcowe tych prac zostaną udostępnione na stronie internetowej Miasta Lublin i w miejskich mediach społecznościowych.
Źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin