fbpx

Zgodnym chórem – Pracownicy i Podopieczni Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie we wspólnym przedsięwzięciu

29 grudnia 2022
586 Wyświetleń

Prawie trzy lata temu, w dobie pandemii, kiedy wszyscy zadawali sobie pytania o to, jak będzie wyglądać przyszłość, powstał Chór Pracowników Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie. Pomysłodawczyni, dyrektor Anna Walczak, wybrała trudny, ale jednocześnie stosowny moment dla podjęcia działania, budzącego optymizm, dodającego energii i ujawniającego skrywany do tej pory potencjał pracowników. To, co do niedawna wydawało się niemożliwe, znalazło swoją przestrzeń w salach, w których na co dzień odbywają się zajęcia z arteterapii czy gimnastyki dla seniorów.

Wszyscy pracownicy, niezależnie od stanowiska, zostali zachęceni do spróbowania swoich sił we wspólnym muzykowaniu. Wcześniejsze doświadczenie związane ze śpiewem nie było wymagane, jednak każdy chcący zasilić szeregi chóru musiał zostać przesłuchany przez muzykoterapeutę Piotra Leszegę. W ten sposób pracownicy różnych specjalizacji, jak np. inspektor działu administracji czy inspektor BHP, kadra kierownicza poszczególnych placówek oraz terapeuci zajęciowi, zabrzmieli jednym głosem, rozpoczynając tym samym zupełnie nową przygodę.

Jak mówi dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie Anna Walczak – Jesteśmy zespołem placówek podlegających Gminie Lublin. Na co dzień udzielamy wsparcia osobom starszym i niepełnosprawnym. Kadra Zespołu to m.in. pracownicy socjalni, terapeuci zajęciowi, logopedzi, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie, pracownicy obsługowi i oczywiście kadra zarządzająca. Celem powstania chóru było zaangażowanie pracowników do nowych, kreatywnych sposobów realizowania zadań zawodowych, a także stworzenie takiej przestrzeni, która w „normalnym” trybie funkcjonowania placówek umożliwi włączenie w tę aktywność naszych uczestników. Obserwujemy duże zainteresowanie zajęciami muzycznymi wśród seniorów, niektórzy chętnie występują na scenie na wydarzeniach kulturalnych czy przeglądach talentów. Spotkanie seniorów muzykujących razem z pracownikami to, moim zdaniem, dowód na to, że wspólna pasja może łączyć ludzi różnych pokoleń. Co więcej, wspólne śpiewanie ma niewątpliwie funkcję integrującą.

Nowe doświadczenie wymagało od pracowników pokonania nieśmiałości, z czasem jednak zaczęło dawać nie tylko przyjemność, ale i miły dla ucha rezultat. Repertuar chóru powiększał się, a dzięki kolejnym próbom jego członkowie mogli podejmować coraz ambitniejsze wyzwania wokalne. Większość utworów wykonywanych przez chór oparta jest o opracowania 4-głosowe a cappella, akompaniament do pozostałych wykonują skrzypce z pianinem. Do tej pory członkowie Chóru Pracowników ZOW w Lublinie spotkali się kilkakrotnie na wspólnych próbach z seniorami. Spotkania te wzmocniły obie grupy i udowodniły, że wspólne muzykowanie jest możliwe i może sprawiać mnóstwo przyjemności.

Wspólne śpiewanie ma terapeutyczne działanie dla nas wszystkich. Dla pracowników jest to niewątpliwie odskocznia. Dla seniorów natomiast jest to nowa metoda aktywizacji, poprzez terapię społecznościową, której celem jest integracja różnych grup społecznych – mówi Piotr Leszega, muzykoterapeuta zatrudniony w ZOW. – Pozytywne efekty prób widać zarówno wśród seniorów, jak i pracowników. Dla pierwszych jest to nowa przestrzeń do włączania się w aktywne życie w społeczeństwie. W przypadku drugich natomiast można zaobserwować, jak pozytywna energia wytworzona podczas próby przekłada się na dobry nastrój, nowe pomysły i motywację w pracy – dodaje.

W prowadzenie chóru aktywnie zaangażowani są pracownicy ZOW posiadający wykształcenie muzyczne. Piotr Leszega, grający biegle na instrumentach klawiszowych, przewodniczy w próbach chóru. W pracę nad wokalem aktywnie włącza się także Iwona Majczak, kierownik Klubów Seniora, doświadczona muzykoterapeutka. Jeśli chodzi o instrumenty muzyczne, prócz pianina, występom towarzyszą również skrzypce, na których świetnie gra Tomasz Kopacz, psycholog i muzykoterapeuta.

Do tej pory Chór Pracowników Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie zaprezentował się kilkukrotnie zarówno podczas imprez wewnętrznych, np. Dzień Pracownika Socjalnego w 2021 roku, jak i organizowanych na skalę miasta, np. podczas Europejskich Dni Solidarności Międzypokoleniowej w kwietniu 2022 roku. Chór stale doskonali i poszerza repertuar. Aktualna sytuacja epidemiologiczna pozwala na aktywne włączanie seniorów, a tym samym na dalszy rozwój i integrację. W przyszłości planowane jest samodzielne nagranie płyty upamiętniającej wykonania utworów zarówno obecnego repertuaru, jak i świątecznego, czyli kolęd i pastorałek.

– Jeśli chodzi o przyszłość Chóru Pracowników Zespołu Ośrodków Wsparcia, to widzę możliwości do dalszego rozwoju podjętej inicjatywy – mówi Piotr Leszega. – Oprócz tego, że utalentowani wokalnie seniorzy mogliby nadal zasilać nasze szeregi, być może w przyszłości możliwe będzie utworzenie np. Zespołu Pieśni i Tańca przy ZOW, a tym samym włączenie większej liczby uczestników w aktywne działania. Seniorzy mają różne talenty – ci, którzy nie czują się dobrze w wokalnych popisach, być może mogliby zaangażować się poprzez taniec lub rękodzieło artystyczne, tworząc stroje do wykorzystania podczas występów.

Jak widać, pierwotne założenie o tworzeniu przestrzeni do spotkań międzypokoleniowych stało się rzeczywistością. To, co wcześniej wydawało się nierealne, nie tylko jest już faktem, ale stanowi też solidną bazę do podejmowania dalszych wielowymiarowych wyzwań aktywizujących uczestników Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie.

tekst Justyna Lalak | foto Olga Michalec-Chlebik

Zostaw komentarz