fbpx

„Zieleń (…) wyrojem omgliła rozłogi” | Dar Alicji Zadziorko dla Muzeum KUL

16 czerwca 2023
529 Wyświetleń

25 maja 2023 roku Pani Alicja Zadziorko przekazała w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II swoją kolekcję dzieł sztuki, na którą złożyły się prace z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby. Hojny dar artystki i kolekcjonerki stanowi kontynuację dzieła Olgi i Tadeusza Litawińskich, dzięki którym w 1986 r. zbiory Muzeum KUL znacząco się powiększyły. Wernisaż wystawy prezentowanej w Muzeum KUL (Al. Racławickie 14, Gmach Główny, sala 29) odbędzie się 23 czerwca, o godz. 17:00.

Alicja Zadziorko, Finlandia II, olej na płycie, fot. Tomasz Koryszko/KUL
Alicja Zadziorko, Kompozycja II, olej na płycie, fot. Tomasz Koryszko/KUL

Pani Alicja Zadziorko, wieloletnia przyjaciółka Państwa Litawińskich, obdarowała uczelnię swoimi niezwykłymi pracami, spośród których na uwagę zasługują m.in. cykle obrazów „Pejzaż romantyczny” i „Leśmianowskie łąki”. Artystka, zauroczona poezją Leśmiana, w podobny sposób postrzega naturę i tak jak on stwarza ją na nowo. Poprzez świat roślin formułuje wiele symbolicznych treści, jednocześnie przekazując własne wartości i refleksje.

Jan Wroniewski, Alicja Zadziorko. Portret I, suchy pastel, fot. Tomasz Koryszko/KUL
Stanisław Gałek, Zima w Tatrach, olej na płycie, fot. Tomasz Koryszko/KUL
Marian Mokwa, Kaszub, olej na płótnie, fot. Tomasz Koryszko/KUL

Wśród przekazanych dzieł sztuki ważną rolę odgrywają również prace innych artystów, takich jak: Stanisław Gałek, Artur Grottger, Wojciech Fleck i Nikifor Krynicki. Kolekcjonerstwo – obok malarstwa – stanowi istotną część życia artystki, od wielu lat mieszkającej w Zakopanem. Wystawa w Muzeum KUL jest wyrazem wielkiej wdzięczności uczelni dla Pani Alicji Zdziorko, a zarazem chęcią podzielenia się tym darem ze zwiedzającymi. Wystawa będzie czynna do 29 września br. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. 10.00-16.00.

Na zdjęciu wstępnym: Alicja Zadziorko, cykl „Leśmianowskie łąki”: Łąka I, olej na płycie, fot. Tomasz Koryszko/KUL.

Zostaw komentarz