Losy właścicieli majątków ziemskich, demonstracja portalu im poświęconego oraz specjalnie w tym celu opracowanej gry złożyły się na wydarzenie, które miało miejsce 16 listopada w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili Zofia Zinserling, córka ostatnich właścicieli majątku w Moniakach, wiele osób ze środowiska ziemiańskiego, naukowcy, regionaliści i działacze kultury.Projekt “Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie” to próba opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.
Głównym elementem projektu i punktem wyjścia do dalszej narracji jest wirtualny model 3D majątku w Moniakach koło Urzędowa. „Odwiedzający” dwór i okalający go teren stają się uczestnikami gry przygodowej, której kanwą są prawdziwe losy obiektu, jaki dziś, po przenosinach, znajduje się obecnie w Janowcu nad Wisłą pełniąc nową rolę. Bazą do powstania modelu 3D posiadłości są: mapa pamięci, plany budynku, relacje mówione oraz fotografie pozyskane od Zofii Zinserling, córki ostatnich dziedziców z Moniak. W ramach projektu przygotowano także multimedialny szlak, na którym zaznaczono ponad 850 majątków ziemskich, oraz opatrzono około 80 majątków relacjami mówionymi, tekstami i fotografiami (dawnymi i obecnymi). Od dnia prezentacji jest on dostępny on-line na stronie internetowej projektu. W tym celu nagrane zostały relacje mówione byłych ziemian, pracowników majątków oraz mieszkańców okolicznych wsi; pozyskane i zdigitalizowane zostały archiwalne materiały ikonograficzne, a także artykuły naukowe i wspomnieniowe; wykonana została współczesna dokumentacja fotograficzna wybranych majątków.
Powstała w ramach projektu gra przygodowa została oparta na relacjach mówionych Zofii Zinserling i opowiada o losach małej Zosi w trakcie II wojny światowej. Przeczesując dwór i jego okolice wykonujemy kolejne zadania i natrafiamy na wskazówki, które fragment po fragmencie odsłaniają przed nami dzieje rodziny Zofii i dworu wpisaną w trudną historię wojny.Wykorzystując zasady grywalizacji w projekcie edukacyjnym autorzy postarali się precyzyjnie odtworzyć zapomniany świat ziemiaństwa dla współczesnych użytkowników Nowych Mediów. Wykonywanie kolejnych zadań pozwala pełniej wczuć się w sytuację głównej bohaterki. Odtworzony wygląd wyposażenia wnętrz, układ dworu i jego otoczenia subtelnie podsuwa graczowi wiedzę.
Ponadto poza trybem fabularnym przewidziany został także tryb zwiedzania, w którym możemy swobodnie poruszać się po dworze i jego otoczeniu. W ten sposób, natrafiając na fragmenty historii mówionych, archiwalne fotografie i opisy miejsc poznajemy dzieje majątku w Moniakach. Grę dla projektu przygotowują w kooperacji studia: Mutated Byte oraz Poligon Studio.
Zebrani w sali widowiskowej Ośrodka”Brama Grodzka – Teatr NN” z zainteresowaniem zapoznali się również z prezentacją portalu internetowego poświęconego zagadnieniom ziemiaństwa na Lubelszczyźnie. W spotkaniu wziął udział również dr Andrzej Przegaliński, historyk z UMCS, który w ciekawy i przystępny sposób przybliżył główne wątki związane z historią majątków ziemiańskich na Lubelszczyźnie od czasów międzywojennych do współczesnych.