fbpx

Zwycięskie logo CSK

23 lipca 2015
Komentarze wyłączone
1 105 Wyświetleń

RobertPranagal-950-4465Znamy wyniki Międzynarodowego Konkursu na Identyfikację Wizualną Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięski logotyp opracowała 24-letnia Agata Wrześniewska pochodząca z Lublina. II miejsce zajął Paweł Miszewski z Warszawy, a III miejsce– Robert Król z Kraków.

– Cieszę się, że pierwsze miejsce zostało przyznane tak młodej projektantce. Przypomina mi to moją własną drogę twórczą. Moja kariera zaczęła się, kiedy miałem 26 lat i wygrałem w podobnym konkursie – mówi Peddy Mergui, przewodniczący Komisji Konkursowej. Zespół Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dodatkowo postanowił przyznać dwa wyróżnienia. Autorami pierwszego logo jest duet Paweł Hadrian i Tomasz Kwiatkowski. – To propozycje tych autorów chcieliśmy wyróżnić za koncepcję, która najpełniej naszym zdaniem obrazuje wartości, jakie nasza instytucja pragnie reprezentować – mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Nawiązanie do uniwersalnego kulturowo symbolu drzewa oraz mnogość interpretacji przedstawienia sięgającego do takich desygnatów jak: układ scalony, odcisk palca, mózg, labirynt – oddaje bliskie nam idee nowoczesnej humanistyki.

Drugie wyróżnienie, nietypowo, powędrowała do laureata drugiego miejsca na podium.– Drugą pracą, którą osobiście postanowiłem uhonorować, jest logo autorstwa Pawła Miszewskiego. Projektant, w sposób najbliższy estetyce instytucji, oddał jej ideę, która przyświecała również projektantowi Centrum Spotkania Kultur – Bolesławowi Stelmachowi. „Niedokończoność”, „bycie w ciągłym procesie” – to cechy, których intelektualny wyraz należy odnaleźć w tym prostym i niezwykle pojemnym znaku – dodaje Piotr Franaszek.

RobertPranagal-950-4483Celem Konkursu było wyłonienie projektu identyfikującego CSK jako instytucję międzykulturową, otwartą na dialog społeczny, współpracującą ze środowiskiem naukowym i biznesowym oraz zaangażowaną w inicjowanie projektów artystycznych. Oceny nadesłanych przez uczestników prac dokonała Komisja Konkursowa, którego przewodniczący Peddy Mergui jest światowej klasy projektantem, specjalizującym się w komunikacji wizualnej oraz brandingu. Oprócz Peddy’ego Mergui, w Komisji Konkursowej zasiedli: dr hab. Dawid Korzekwa – designer i Prezes STGU, Jarosław Koziara –lubelski artysta plastyk i grafik, dr Justyna Kucharczyk – projektantka, specjalistka od Systemów Identyfikacji Wizualnej, adiunkt w Katedrze Projektowania Komunikacji na katowickiej ASP , dr Sławomir Plewko z Lublina– projektant, właściciel biura projektowego KONTRASTUDIO oraz Piotr Franaszek – Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, specjalista marketingu terytorialnego, twórca marki „Lubelskie. Smakuj życie!”.

RobertPranagal-950-4439Decyzja, co do głównej nagrody wywołała dyskusję internetową, dotyczącą nie tylko wyboru, ale i przestrzegania regulaminu przez jury. Propozycja Agaty Wrześniewskiej okazała się jej pracą dyplomową sprzed roku, uhonorowaną już na innym międzynarodowym konkursie. Aktualnie trwa ustalanie czy regulamin tym samym rzeczywiście został naruszony. O samym wyborze trudno się wypowiedzieć, bowiem o gustach również się nie dyskutuje, a komisja szczegółowo wymieniła wszystkie walory identyfikacji. Przypominamy, że logotyp miasta Lublin wywołał przed laty podobną dyskusję, a jak widać obecnie, na stałe już wpisał się jako element rozpoznawalności Lublina.

Przypomnijmy, że Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, ogłosiło w maju tego roku otwarty konkurs na opracowanie identyfikacji wizualnej instytucji. Agencje reklamowe, graficy i designerzy mieli za zadanie zaprojektować logo (znak oraz logotyp) dla instytucji. Podczas konferencji prasowej zostały zaprezentowane zwycięskie prace, a także został omówiony przebieg konkursu, na który łącznie wpłynęło 291 regulaminowych zgłoszeń z Lublina, regionu, Polski oraz świata.

foto Robert Pranagal

Komenatrze zostały zablokowane