fbpx

2. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej

16 lipca 2021
592 Wyświetleń

Celem projektu Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej jest wypełnienie pustki po dawnej dzielnicy żydowskiej. Łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na żydowską przeszłość miasta. Przywoła ją ponownie w przestrzeni społeczno-kulturalnej Lublina.

Osią Lubliner Festival jest muzyka, która łączy pokolenia i która uczy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Usłyszymy światowej sławy kantora Israela Nachmana, a także m.in. zespół MILO Ensemble wraz z Wojciechem Waglewskim, Kayah & Transoriental Orchestra, izraelską grupę Boom Pam oraz zespół Bum Bum Orkestar, który przygrywać będzie podczas potańcówki w Wirydarzu Centrum Kultury.

Muzyka, spektakle, spotkania i działania edukacyjne opowiedzą o kulturze żydowskiej – jej obecnym obliczu, cały czas pamiętając o jej przeszłości i znaczeniu dla historii Lublina. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kultury, ale też w przestrzeniach miasta – w miejscach, w których Żydzi zapisali swoją historię, nierozerwalnie związaną z Lublinem oraz w tych, które tę historię zaczynają pisać na nowo, m.in. w budynku dawnej uczelni rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin, która w zeszłym roku obchodziła swoje 90-lecie.
Program festiwalowy to także liczne warsztaty, spotkania, zwiedzanie i spacery w formule on-line i na żywo.

Więcej: www.lublinerfestival.pl

(ann)

Zostaw komentarz