fbpx

25. Konfrontacje Teatralne: I co teraz? [ONLINE]

30 listopada 2020
561 Wyświetleń

W dniach 5-8 grudnia 2020, o godz. 19:00 odbędą się premiery online czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu „I co teraz?”. Wszystkie powstały i zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych. Teraz możemy zobaczyć je ponownie w swoich domach.

Spektakle jako produkcje kameralne i niskobudżetowe stały się odpowiedzią na kryzys ekonomiczny, frekwencyjny i tożsamościowy polskiego teatru. Zaproszeni do Lublina twórcy: Anna Gryszkówna, Marcin Liber, Maciej Gorczyński i Jan Hussakowski pracowali nad swoimi przedstawieniami w takich samych warunkach i tak samo długo. Zamiast dwóch miesięcy prób analitycznych – kilka dni intensywnej i intuicyjnej pracy. Realizacje artystów zaproszonych do projektu łączy wspólne hasło NADZIEJA.

W tym tygodniu zobaczymy dwie powstałe produkcje. Pierwsza to spektakl Macieja Gorczyńskiego „Bieguni w kwarantannie”. W kwietniu 2020 zaproszeni przez reżysera artyści otrzymali zadanie przygotowania materiałów audiowizualnych, których punktem wyjścia stała się idea „Płytki Pioneera” – wyrażająca potrzebę nawiązania kontaktu i dialogu w czasie radykalnego „lockdownu”. Literacką inspiracją dla poszukiwań były wybrane fragmenty „Biegunów” Olgi Tokarczuk. Artyści postawili pytanie czy siła kreacji i siła wyobraźni pozwoli przekroczyć indywidualne i społeczne granice.

Z kolei Anna Gryszkówna w spektaklu „Idę”, wraz z aktorkami: Anną Moskal, Dorotą Rubin i Katarzyną Faszczewską, wspólnie szukają odpowiedzi na pytania jakie postawiła przed nimi nowa, odmienna rzeczywistość. Kobiety wybierają się w podróż, podążając ścieżkami utworów Olgi Takarczuk, Virginii Woolf i Anny Świrszczyńskiej. Mottem tej podróży Gryszkówna wyznacza wiersz „Idę, ciągle idę, na moich drogach zawsze wieje wiatr…”.

Harmonogram i szczegóły dotyczące uczestnictwa w spektaklach są dostępne tutaj.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.

Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz