fbpx

25. Konfrontacje Teatralne

1 października 2020
397 Wyświetleń

Spektaklem „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Janusza Opryńskiego otwarto tegoroczną edycję Konfrontacji Teatralnych. Podczas festiwalu zobaczymy jednak jeszcze dwie produkcje, za które odpowiada szef Teatru Provisorium. Przed nami także premiery: nowy spektakl Sceny InVitro i neTTheatre oraz cztery spektakle stworzone specjalnie na Konfrontacje.

Pod hasłem „I co teraz?” kryją się cztery premierowe postpandemiczne spektakle o nadziei. Na specjalne zamówienie  festiwalu przygotują je zaproszeni do Lublina: Anna Gryszkówna, Marcin Liber, Maciej Gorczyński i Jan Hussakowski. Wszyscy twórcy pracują nad swoimi przedstawieniami w takich samych warunkach i na ich przygotowanie mają zaledwie kilka dni. Punktem wyjścia są dla nich wybrane dzieła literatury. 

Drugim zamówieniem jest „Wyliczanka” — eksperymentalny projekt Evy Rysovej, nawiązujący do jej „Siedmiu kresek” zrealizowanych w ubiegłym roku na tyskim TopOFFestivalu. Przez cztery kolejne dni przedstawienia będą dodawać się same do siebie, odliczając tym samym moment prawdziwej premiery.

Z kolei Łukasz Witt-Michałowski przygotował premierę spektaklu „Margules. Nieobecność”, inspirowanego biografią Ludwika Margulesa. To artysta polskiego pochodzenia, który był niezwykle ceniony w Meksyku i stawiany w jednym rzędzie z wielkimi polskimi awangardystami — Jerzym Grotowskim czy Tadeuszem Kantorem.

Ponadto zobaczymy „Mały las, krótki sen” w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie „Snu nocy letniej” Szekspira. W spektaklu wezmą udział absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu.

W programie znalazły się też trzy spektakle Janusza Opryńskiego: „Mistrz i Małgorzata”, który otworzył festiwal na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, „Wszystko płynie” oraz „Biesy”. Stanowią one trzy akty zmagań z myślą rosyjską na temat ludzkości — trzy spojrzenia na zło i trzy odpowiedzi człowieka na straszne podejrzenie, że to on za nie odpowiada. 

Tegorocznej odsłonie festiwalu towarzyszy forum „Czas krytyczny / Kairos. Niemożliwe się zdarza”, w którym wybitni humaniści, ludzie nauki i kultury rozmawiać będą z liderami świata biznesu.

Bilety dostępne w kasie CK oraz online.

Pełny program Festiwalu dostępny na stronie Centrum Kultury w Lublinie

Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz