fbpx
"Powiększenie", w tle obrazy Edny Baud, fot. Diana Kołczewska, Archiwum Galerii Labirynt

„Powiększenie” w Galerii Labirynt

1 października 2020
838 Wyświetleń

Wystawa Edny Baud, Jakuba Ciężkiego i Małgorzaty Pawlak, artystów związanych z Lublinem, to pierwsza odsłona cyklu „Powiększenie”. Jego ideą jest „skupienie się na tym, co mamy tu i teraz”. To pragnienie narodziło się jako naturalna konsekwencja czasu pandemii. Wspólnota, rodzina, więzy międzyludzkie, wzajemna pomoc, słowa wcześniej nierzadko puste, teraz napełniły się treścią.

Edna Baud zajmuje się przede wszystkim malarstwem i dźwiękiem. Obrazy prezentowane na wystawie przedstawiają fragmenty rzeczywistości dobrze nam znane. Jednak ich dobór, skala, kontrasty form, gra planami, zaskakują. Ta nagła nieoczywistość drażni. Instynktownie wzbudza pragnienie głębszego poznania. Jakub Ciężki jest malarzem. W obrazach przedstawia logiczne, do perfekcji opracowane konstrukcje o industrialnym charakterze. Wyjęte z kontekstu za pomocą oryginalnego kadrowania, zdają się istnieć same dla siebie. Pozbawione trzeciego wymiaru, oddziałują z jeszcze większą mocą. Skłaniają do refleksji nad intencją artysty i istotą rzeczy ukrytą w zmysłowo dostrzegalnych, chłodnych formach. Małgorzata Pawlak zajmuje się malarstwem, fotografią i obiektem. W dziedzinie malarstwa stosuje autorskie techniki. Jej prace to efekt konstrukcji i destrukcji. Zdrapuje kolejne warstwy farby lub wygina blejtramy, waha się między przedstawieniem a abstrakcją. Te zmagania poddają myśli o charakterze egzystencjalnym, o poszukiwaniu szczęścia, przemijaniu, a w planie ponadindywidualnym o funkcjonowaniu człowieka jako istoty społecznej oraz obszarach jego odpowiedzialności, lokalnym i globalnym.

Zagrożenie pandemią, które zachwiało poczuciem bezpieczeństwa, sprawiło, że w mentalności ludzkiej nastąpiło przesilenie. Obok troski o indywidualne potrzeby, równie ważna stała się dbałość o dobro wspólne. Artyści wystawy „Powiększenie” mierzą się z otaczającą codziennością oraz ogólnoludzkimi problemami. Nadając im formę i znaczenie, dają jednocześnie wyraz przeżyciom bliskim każdemu człowiekowi. Wystawę można oglądać w Galerii Labirynt/ Plaza przy ul. Lipowej 13, do 11.10.2020. Ekspozycja połączona jest ze sprzedażą dzieł.

Anna Ignasiak

Foto: wystawa “Powiększenie”, w tle obrazy Edny Baud, fot. Diana Kołczewska, Archiwum Galerii Labirynt

Zostaw komentarz