fbpx

Inspirujące święta w Lublinie

5 grudnia 2019
1 208 Wyświetleń

Wspólna Wigilia, świąteczne koncerty, warsztaty artystyczne, a nawet potańcówki na lodzie i „Mikołajkowy” trolejbus. Miasto Lublin rozpoczyna świętowanie Bożego Narodzenia.  Najbliższe miesiące będą pełne świątecznych inspiracji.

Przed nami niepowtarzalny świąteczny czas w Lublinie. Spędźmy go razem w rodzinnym gronie, ale też w przestrzeni naszego Miasta, które z tej okazji przygotowało wiele atrakcji. Poczujmy najpiękniejszą atmosferę Festiwalu Bożego Narodzenia, dajmy się ponieść emocjom, pozwólmy zainspirować się na święta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Świąteczno-noworoczny czas w Lublinie rozpocznie odpalenie miejskiej iluminacji (6 grudnia, godz. 16:00, plac Króla Władysława Łokietka), które zainauguruje Festiwal Bożego Narodzenia – wydarzenie od lat wpisane w świąteczny kalendarz Miasta. Festiwal potrwa do 12 stycznia. Świąteczne iluminacje, w tym roku w nowej, wzbogaconej odsłonie, pożegnamy dopiero 6 lutego. 8 grudnia ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Podobnie jak w ubiegłym roku Orszak będzie jednym z punktów Odpustu św. Mikołaja, odbywającego się od 6 do 9 grudnia. Tradycyjnie Ojcowie Dominikanie zadbają o niepowtarzalny nastrój 22 grudnia podczas Wigilii Starego Miasta.

Szopka Bożonarodzeniowa

W tym roku szopka pojawi się w odświeżonej formie. Powstanie z nowych materiałów, ale wyglądem będzie nawiązywać do tradycyjnej stylistyki z lat ubiegłych. Szopka ponownie stanie na placu przed dawnym „pedetem”. Jej montaż zakończy się do 16 grudnia, a miejsce będzie dostępne dla wszystkich kolędników do 12 stycznia. Wszystkie zespoły i grupy chętne do koncertowania w szopce mogą zgłaszać swój udział pod adresem: marketing@lublin.eu.

Bezpłatna linia „Mikołajki”

6 grudnia na ulice miasta wyjedzie specjalna trolejbusowa linia „Mikołajki”. Linię będzie obsługiwał trolejbus w świątecznej aranżacji, o przytulność jego wnętrza zadba grupa „Bombardowanie włóczką”, która na tę okazję przygotuje specjalne włóczkowe ubranka. Na pasażerów mikołajkowej linii będą również czekały drobne upominki, a podróż umili świąteczna muzyka. Bezpłatna linia Mikołajki będzie kursowała 6 grudnia w godzinach 7.00-17.00 na trasie: Zana ZUS – Felin (po trasie linii trolejbusowej 158), zaś od 7 grudnia aż do Trzech Króli świąteczny trolejbus będzie kierowany do standardowej obsługi liniowej i będzie go można spotkać na wszystkich ulicach miasta. Tradycyjnie już 6 grudnia za kierownicą lubelskich autobusów i trolejbusów zasiądą kierowcy ubrani w czapki Mikołajów.

Koncert Świąteczny: Emmanuel. Pieśń o Narodzeniu / 27 grudnia, Bazylika oo. Dominikanów, godz. 19.30, wstęp wolny

To oryginalne przedsięwzięcie muzyczne, łączące dobrze znane teksty polskich kolęd z mocą i energią muzyki gospel oraz cytatami biblijnymi, wyjaśniającymi tajemnicę Narodzenia i spełnienia obietnicy przyjścia Emmanuela. Prawykonanie projektu miało miejscu w Lublinie w 2013 roku, a jego rezultatem stało się nagranie piosenki Emmanuel, która stała się przebojem, zyskując setki tysięcy odsłon. Fundamentem koncertu jest kilkudziesięcioosobowy chór Gospel Rain pod kierownictwem Grzegorza Głucha. Zespołowi będą towarzyszyć wyjątkowi wokaliści, a pośród nich Beata Bednarz i Wojciech Cugowski. W trakcie spotkania będzie można usłyszeć również nowe pokolenie gospel, czyli GR KIDS.

Świąteczne warsztaty

W ramach Festiwalu Bożego Narodzenia, na mieszkańców Lublina czekają smakowite
i aromatyczne warsztaty czekoladowe i piernikowe. Na warsztaty czekoladowe zapraszamy 8 grudnia do Pijalni Czekolady „Solidarność” w Galerii Olimp, zaś na pieczenie choinkowych pierniczków 13 i 14 grudnia do Szwedzkiego Stołu w SKENDE oraz 16 i 17 grudnia do kawiarni 2PiEr. W dniach 21-22 grudnia w Galerii VIVO odbędą się warsztaty rękodzielnicze wykonywania stroików i kart świątecznych, tworzonych od podstaw, od samego czerpania papieru. Na większość warsztatów obowiązują zapisy, udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.swieta.lublin.eu.

Świąteczna potańcówka na lodzie

Po świątecznym biesiadowaniu, 28 grudnia, mieszkańcom Lublina i ich gościom proponujemy, by włożyć na nogi łyżwy, zabrać z domu swetry zimowe i wspólnie bawić się na lodzie w rytm szlagierów z najlepszych potańcówek. To niecodzienna okazja do świątecznego spotkania z przyjaciółmi. Światła lasera, DJ i świąteczne hity na lodowej tafli dostarczą niezapomnianych wspomnień. Dla wszystkich ubranych w świąteczne swetry obowiązuje niższa cena za bilet wstępu – 10 zł. Potańczyć będzie można na lodowisku Icemania przy Al. Zygmuntowskich w godz. 17.00-21.00.

Pokazy filmów świątecznych

Nie sposób wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez budujących nastrój filmów. Dlatego w dniach 21, 22, 28 i 29 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie odbędą się pokazy filmów świątecznych, animowanych i familijnych.

Sylwestrowa Noc Przebojów / 31 grudnia , g. 21:00-1:00, Plac Litewski

Po raz pierwszy od kilku lat Nowy Rok powitamy na Placu Litewskim. Sylwestrową Noc Przebojów spędzimy razem z Tomasz Momot Orkiestra oraz gośćmi: Natalią Wilk, Łukaszem Jemiołą i Tomaszem Korpanty. Występom artystów towarzyszyć będą tancerze lubelskiej formacji GAMZA oraz pokazy ognia fireshow w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze. Koncert sylwestrowy będzie okazją do wysłuchania zaproszonych artystów oraz orkiestry w nowej odsłonie i niecodziennym repertuarze. Specjalnie na ten wieczór, orkiestra przygotowała największe polskie i zagraniczne muzyczne hity. Wykona je wspólnie z zaproszonymi lubelskimi muzykami, w nowych aranżacjach i w powiększonym składzie. Autorem wszystkich orkiestrowych aranżacji jest Tomasz Momot. Muzycy tworzący orkiestrę pochodzą z Lublina lub regionu, a na co dzień współpracują z czołówką polskich artystów. O oprawę muzyczną w klimacie tech-house, na rozpoczęcie i zakończenie wydarzenia, zadba DJ Alan White.

Jak co roku po zakończeniu zabawy sylwestrowej będzie można bezpłatnie dotrzeć do domu nocną komunikacją miejską. Trasy przejazdów autobusów pozostaną niezmienione, natomiast zwiększy się ich częstotliwość. Szczegółowy rozkład będzie można znaleźć wkrótce na: www.mpk.lublin.pl. (Materiały UM Lublin)

 

 

 

Zostaw komentarz