fbpx

78. rocznica śmierci Józefa Czechowicza

7 września 2017
1 464 Wyświetleń

9 września 2017 r. upłynie 78 lat od tragicznej śmierci Józefa Czechowicza. Jak co roku Ośrodek Brama Grodzka zachęca mieszkańców Lublina do wspólnego upamiętnienia tej smutnej daty. 

08.09.2017

 

  • 9:30 – 12:00 – Czytanie wierszy pod pomnikiem poety na Placu Czechowicza przez młodzież z lubelskich szkół.
  • 11:00 – okolicznościowy improwizowany koncert muzyki z udziałem muzyków: Kamila Szuszkiewicza (trąbka) i Jacka Steinbricha (kontrabas).
  • 19:00 – koncert “Bombardowanie Pępka Świata” w Domu Słów. Składać się będzie z dwóch części. Pierwszy set to koncert Maćka Połynko (ok. 40 min.), a drugi to improwizowany koncert (ok.50 min.) z udziałem Kamila Szuszkiewicza, Jacka Steinbrucha, Maćka Połynko i Maćka Pałki.

 

09.08.2017

 

  • 9:30 – Około godziny 9:30 przypadnie 78. rocznica jednego z tragicznych momentów w historii Lublina. Wtedy miało się rozpocząć bombardowanie miasta przez Niemców, w wyniku którego zginęło wielu lublinian. Był wśród nich również Józef Czechowicz. Tego dnia spotkamy się pod Pomnikiem poety na Placu Czechowicza. Wraz z nami będzie delegacja władz miasta, przedstawiciele Muzeum im. J. Czechowicza i reprezentacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie. Wspólnie złożymy kwiaty pod pomnikiem.

 

Bombardowanie Pępka Świata

Fundacja Kaisera Söze przygotowuje wydawnictwo muzyczne poświęcone historii Lublina, które ukaże się w październiku tego roku pod tytułem Pępek świata. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli utwory muzyczne inspirowane wybranymi przez nich wydarzeniami. Aż dwie zilustrowane muzycznie historie wydarzyły się podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 r. Z tego powodu postanowili uczcić rocznicę tego tragicznego wydarzenia wspólnie z Domem Słów i Centrum Badania Możliwości. Fundacja zaprosiła do Lublina Kamila Szuszkiewicza. Szuszkiewicz skomponował utwór poświęcony Janinie Reszce – fryzjerce, która zginęła od tej samej bomby, która zabiła Józefa Czechowicza. Wystąpi również Maciej Połynko – autor utworu inspirowanego heroicznym czynem Jana Gilasa. Towarzyszyć im będą Jacek Steinbrich i Maciej Pałka.

 

Kamil Szuszkiewicz – kompozytor i trębacz związany z jazzem i improwizacją. Członek zespołów Zebry a Mit, Profesjonalizm oraz orkiestr Trifonidisa i Warsaw Improvisers Orchestra. Ma na koncie dwa albumy autorskie (“Istina” i “Robot Czarek”) i wiele grupowych.

Maciej Połynko – artysta audiowizualny. Tworzy instalacje interaktywne, zajmuje się muzyką elektroakustyczną, improwizowaną i field recordingiem oraz realizuje oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych. Współpracuje m.in z Teatr Maat Projekt, współtworzy duet Bob van Beton i Tadeusz Cieślak Trio. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Jacek Steinbrich – lubelski kontrabasista i gitarzysta inspirujący się punkiem, bluesem, minimalizmem, jazzem, free jazzem, muzyką współczesną i klasyczną. Jacek współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze.

Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Wyznawca etosu DIY. Weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

 

 

 

Liczba komentarzy: 1

Zostaw komentarz