fbpx

Dzierzkowice – mała miejscowość, wielka skala

20 lipca 2016
Comments off
2 031 Views

Malowniczo położone nieopodal Kraśnika Dzierzkowice liczą już 690 lat. To ważne, bo tradycja jest jednym z punktów odniesienia kameralnej, ale  też nowoczesnej i otwartej na przyszłość miejscowości. Mieszkańcy i ci, którzy postanowili się tu się przeprowadzić udowadniają, że lokalna  tożsamość jest powodem na stworzenie tu  swojego miejsca na dobre życie.

Jubileuszowe obchody zostały zorganizowane na miarę tej wyjątkowej sytuacji. Z jednej strony konferencja naukowa z udziałem historyków, ekspertów od lokalnych społeczności i samorządowców. Z drugiej strony znakomite kulinaria, biesiada sarmacka, tańce i dużo muzyki włącznie z występem zespołu Video.

W Dzierzkowicach mieszka dużo młodych ludzi, energicznych i kreatywnych. Jedną  z nich jest Marcin Gąsiorowski, 40- letni wójt Dzierzkowic, którego ideą fix jest pożytkowanie swojej energii i pomysłowości na rzecz innych. Typ nowego rodzaju samorządowca, bez kompleksów i z wizją przyszłości. – Dzierzkowice to miejsce wyjątkowe, idealne do przeprowadzki z aglomeracji miejskich, w poszukiwaniu spokoju, kontaktu z naturą, przyjaznego otoczenia przy jednoczesnej możliwości prowadzenia tu własnej przedsiębiorczości – przekonuje. W swoim wystąpieniu podczas jubileuszu przywołał obchody, które miały miejsce dekadę wcześniej i podkreślił jak bardzo od tego czasu zmieniła się cała gmina. Nie bez znaczenia były dobrze przygotowane przez poprzednią ekipę projekty pozyskujące dotacje unijne, dzięki którym  można było zagospodarować m.in. przestrzeń publiczną. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 ówczesny Wójt Jan Grzebuła doprowadził do zamiany gruntów z miejscową parafią i pojawiła się możliwość realizacji późniejszych inwestycji. Dzisiaj efekt tych zmian służy mieszkańcom i przyjezdnym na trasach rowerowych, obiektach sportowych i miejscach rekreacji, co najlepiej widać na rynku w Dzierzkowicach. Zmiany dotyczą też sieci kanalizacji ciśnieniowej i dróg gminnych. Samorząd dużą wagę przywiązuje do rozwoju turystyki – powstały liczące 30 miejsc schronisko młodzieżowe stanowiące zaczątek bazy noclegowej oraz nowe trasy rowerowe, realizowany jest projekt renowacji starych studni wiejskich w Ludmiłówce a także są zabezpieczane jedyne w  swoim rodzaju wąwozy lessowe – krajoznawcza wizytówka gminy.

Dzierzkowice to przede wszystkim duża aktywność mieszkańców, którzy działają  w  czterech jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej i kilku stowarzyszeniach. Na terenie gminy funkcjonują dwa kluby sportowe ULKS DZIERZKOWICE (piłka nożna, tenis stołowy) oraz UTKS (tenis ziemny) oraz cztery, słynące z wyjątkowej aktywności, Koła Gospodyń Wiejskich.

Gmina ma przygotowane kolejne wnioski o dotacje, w tym wniosek na instalację na ponad sześciuset budynkach prywatnych kolektorów słonecznych do ogrzewania centralnej wody użytkowej a w ponad pięćdziesięciu domach zostaną zainstalowane kotły na biomasę.Wójt Dzierzkowic wyznaje zasadę, że kto nie idzie do przodu ten się cofa. –  Potencjalnym inwestorom, którzy zdecydują się inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy, oferujemy wsparcie i opiekę w kwestiach administracyjnych oraz pomoc przy pozyskiwaniu terenów inwestycyjnych oraz środków zewnętrznych. Mocną stroną gminy jest bezpośrednie sąsiedztwo Miasta Kraśnik, gdzie wiele osób z Dzierzkowic znajduje zatrudnienie. Natomiast utratę osób wyjeżdżających  rekompensują ci, którzy osiedlają się tutaj szukając  swojej „spokojnej przystani” i „miejsca do życia” – podsumowuje Marcin Gąsiorowski. Jak widać 690 lat – zobowiązuje, ale i otwiera nową kartę w historii tego niezwykłej miejscowości.

Tekst Anna Góral

Foto Krzysztof Stanek/ UG Dzierzkowice

Comments are closed.