fbpx

8. Edycja Unia Film Festival

18 kwietnia 2018
999 Views

Zakończyła się ósma już edycja, Unia Film Festival – festiwalu krótkometrażowych filmów fabularnych w Lublinie, która w tym roku była jednocześnie pierwszą edycją ogólnopolską. Wydarzenie zorganizowane zostało przez pełnych pasji młodych ludzi i z myślą o młodych twórcach i odbiorcach, którym bliska jest sztuka filmowa Inicjatywa Liceum Unii Lubelskiej jest najlepszym świadectwem na to, że współczesna młodzież jest pełna pasji i konsekwentnego dążenia do celu. Zeszłe edycje festiwalu pokazały także, że uczniowie są bardzo kreatywni, co również pomaga w organizacji i promocji wydarzenia.

Unia Film Festival to jedyny po tej stronie Wisły festiwal filmowy dla młodzieży, organizowany od 2011 roku przez III LO im. Unii Lubelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Absolwentów i Fundacją Rozwoju Oświaty Lubelskiej. Oprócz pokazów konkursowych w tym roku można było wziąć udział m.in. w warsztatach filmowych dla uczniów i nauczycieli prowadzone przez lidera Filmoteki Szkolnej Jarosława Basaja. Młodzież z Lublina i Zamościa zrealizowała krótkie filmy animowane, a nauczyciele z czterech lubelskich szkół dzielili się pomysłami na lekcje wychowawcze z wykorzystaniem bogatej  oferty filmowej. Oprócz warsztatów, festiwalowi towarzyszył tydzień filmowy w którym miały miejsce m.in. quiz wiedzy filmowej oraz konkurs na najlepsze przebranie filmowe.

Finał festiwalu ma formułę konkursu na najlepszy film krótkometrażowy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wydarzenie odbyło się w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie. Jury w składzie: Katarzyna Maciąg, Michał Piepiórka, Andrzej Rusin, Krzysztof Rzączyński, Miłosz Sakowski spośród 24 zakwalifikowanych filmów przyznało następujące nagrody:

Grand Prix – „Lubi, nie lubi” Julia Polkowska

II miejsce – „Grupa nieróbswa” Anna Jakubowska

III miejsce – „ABI” i „Na ziarnku maku” Kacper Olszewski

Najlepszy film z województwa lubelskiego – „Grupa nieróbstwa” Anna Jakubowska

Nagroda indywidualna za montaż – „Livestream” dla Macieja Walaszka

Nagroda indywidualna za zdjęcia – „(Nie)wybraniec”  dla Krzysztofa Łęczyckiego

Nagroda za wartość wizualną – „To tylko zabawki”

Wyróżnienia:

za film „Nieproszone myśli” Julii Polkowskiej

za film „Chmury” Julii Darmetko, Julii Truszkowskiej i Natalii Wiszniewskiej

za film „Trzask” Kariny Gomółki

za film „Recepta na życie” Mariusza Korpala

UFF to także liczne imprezy towarzyszące: warsztaty, konkurs i spotkania. Prawie od początku istnienia festiwalu LAJF patronuje wydarzeniu.

Leave A Comment