fbpx

Lubelski Inkubator Rzemiosła

1 lipca 2021
718 Views

W środę, 30.06.2021 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu rządowego “Polski Inkubator Rzemiosła” skierowanego do organizacji rzemieślniczych. “Polski Inkubator Rzemiosła” został opracowany w ramach współpracy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Realizowany będzie w latach 2021-2030. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości i kształcenia dualnego. Program koordynuje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk, wykonawcą jest Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Obecni byli: Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie i Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego Zbigniew Marchwiak.

Przygotowaliśmy program, dzięki któremu, chciałabym, aby w kolejnych latach, rzemiosło miało stałą rubrykę w budżecie państwa, gdyż nie wyobrażam sobie, aby polska firma nie mogła dostać krajowej dotacji na swój rozwój czy rozwój młodocianych pracowników. Stąd również decyzja o podpisaniu nowej Ustawy o Rzemiośle, którą będziemy procedować w tym roku w parlamencie polskim i stworzeniu nowego katalogu zawodów rzemieślniczych. Program „Inkubator Rzemiosła” został opracowany dzięki dużemu wkładowi pracy prezesów poszczególnych Izb Rzemieślniczych, jak również dyrektorów regionalnych cechów.

– powiedziała Minister Olga Semeniuk

Podkreśliła wyjątkowe zaangażowanie Lubelskiej Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w przygotowywanie programów w związku z planowanymi zmianami oraz Samorządu i Wojewody Lubelskiego w kształtowanie pozytywnego wizerunku rzemiosła. Zwróciła uwagę, że istotna jest zmiana w mentalności społecznej, a także w mentalności Rządu dotyczącej szkolnictwa zawodowego – należy zwiększyć prestiż rzemiosła, rozszerzając jego definicję. Nowa ustawa ma pozwolić młodym ludziom na wybór z katalogu zawodów zarówno te w stopniu licencjatu, magistra czy doktora, jak również po prostu nauczyć się konkretnego zawodu. W ramach pracy nad ustawą powstać nowa definicję kształcenia zawodowego, a „pracownika młodocianego” ma zastąpić „pracownik zawodowy”. W tym roku w ramach programu “Polski Inkubator Rzemiosła” środki mają zostać przeznaczone przede wszystkim na transformacje cyfrową, szkolenia z zakresu rozwoju sprzedaży towarów i usług za pośrednictwem Internetu, jak również promocje dualnego systemu kształcenia, czyli szkół zawodowych.

W ramach otwartego konkursu, który będzie ogłoszony w II połowie lipca 2021 r. przez Narodowy Instytut Wolności, organizacje rzemieślnicze (Związek Rzemiosła Polskiego, izby i cechy rzemieślnicze) będą mogły ubiegać się o dotacje do wysokości 20.000 zł m.in. na doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny specjalistyczne oprogramowanie, doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej, konsultacje i szkolenia, a także promocję tej dziedziny działalności. Formularz wniosku zostanie udostępniony na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Od środy, 30.06.2021 r., osobom zainteresowanym pozyskaniem dotacji pomocą służą konsultanci Wydziału Rzemiosła, powołanego w zeszłym roku w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz konsultanci NIW.

(ann)

Leave A Comment