Najstarszy ogólnopolski festiwal piwa zbliża się wielkimi krokami. Już po raz 52. Miasto Krasnystaw będzie gospodarzem najstarszego wydarzenia branżowego dla chmielarzy, browarników i piwowarów w Polsce. Z tej okazji przeprowadziliśmy wywiad z Burmistrzem Krasnegostawu Robertem Kościukiem, który zapozna naszych czytelników z tradycjami święta złotego trunku.
Lubelszczyzna, w tym region Krasnegostawu, słyną z upraw polskiego chmielu. Kiedy zaczęto uprawiać go na tym terenie i w którym momencie tradycyjne ludowe dożynki przekształciły się w festiwal piwa o znaczeniu ogólnopolskim?
To prawda. Lubelszczyzna słynie z uprawy chmielu – to stąd pochodzi większość krajowej produkcji. Przywilej warzenia piwa naszemu miastu nadał król Zygmunt Stary. Jeszcze w XVIII wieku w Krasnymstawie piwo warzyły cztery browary. W kolejnych wiekach tradycje chmielarsko-piwowarskie przygasały, by odrodzić się na początku XX wieku za sprawą Tadeusza Fleszyńskiego. Dzięki jego działalności oświatowej w okresie międzywojennym powiat krasnostawski stał się prawdziwym zagłębiem chmielowym.
Formuła festiwalu zmieniała się na przestrzeni lat i zyskała wiele nowych, atrakcyjnych elementów, nie tracąc jednak swego tradycyjnego charakteru. Chmielaki stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce promującym rozwój chmielarstwa i piwowarstwa.
Największe zmiany dokonały się w ostatnich latach, gdy w organizację w większym stopniu zaangażowały się browary i stowarzyszenia związane z branżą. Ponadto, od kilkunastu lat impreza ta wzbogacana jest o koncerty czołowych polskich i zagranicznych artystów.
Jakie znaczenie mają obecnie Chmielaki Krasnostawskie na mapie polskiej kultury piwnej?
Dzięki ponad 50-letniej tradycji Chmielaki Krasnostawskie zagościły na stałe w kalendarzu imprez kulturalnych miasta. Reklamujemy się hasłem „Najstarszy festiwal piwny w Polsce”. Już sam fakt bogatej tradycji imprezy podnosi jej rangę i sprawia, że wiele browarów chce w niej uczestniczyć. W ubiegłym roku na festiwalu wystawiła się rekordowa liczba 61 browarów z całej Polski, oferując uczestnikom szeroki wachlarz piwnych smaków.
Festiwal jest unikalnym i charakterystycznym dla Lubelszczyzny produktem turystycznym, głęboko zakorzenionym w tradycji i historii regionu. W ubiegłym roku Chmielaki Krasnostawskie zwyciężyły w plebiscycie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022 organizowanym przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.
Chmielaki spośród innych piwnych imprez wyróżnia również to, że okazję do zaprezentowania swoich piw mają wszystkie browary – od dużych koncernowych poprzez mniejsze regionalne, kraftowe, restauracyjne czy domowe.
Do jakiej grupy odbiorców kierowany jest festiwal? Czy jest to impreza tylko dla dorosłych? Jest to bowiem wydarzenie związane m.in. z browarnictwem i piwowarstwem, a co za tym idzie, degustacją złotego trunku?
Program imprezy jest na tyle rozbudowany i różnorodny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. To impreza z jednej strony dla koneserów piwa, ale z drugiej także dla miłośników dobrej zabawy. Wiele atrakcji znajdą tu także rodziny z dziećmi.
W ofercie znajdują się wydarzenia muzyczne skierowane do różnych grup odbiorców. W programie znajdziemy wykonawców popowych, rockowych, hiphopowych, jazzowych, a także kapele ludowe i podwórkowe. Ponadto organizowane są wydarzenia o charakterze sportowym. Co roku startuje także Strefa Disco, która przyciąga rzesze odbiorców. Z kolei najmłodsi uczestnicy imprezy mogą liczyć na atrakcje wesołego miasteczka i całe mnóstwo straganów z pamiątkami.
Podczas Chmielaków w mieście odbywa się szereg imprez współtowarzyszących, wśród których znajduje się: Półmaraton Chmielakowy, Ogólnopolski Piknik Paralotniowy, Kiermasz Sztuki Ludowej, Chmielakowy Zlot Weteranów Szos oraz Wycieczka z Pianką. Stałym punktem imprezy jest również Ogólnopolska Sesja Chmielarska, w której uczestniczą eksperci z branży chmielarskiej i piwnej z całego kraju.
W ramach Chmielaków Krasnostawskich odbywa się także Konsumencki Konkurs Piw. Na czym polega ten konkurs?
Jednym z najważniejszych dla branży piwnej elementów imprezy jest Konsumencki Konkurs Piw, który odbywa się od 1983 roku. Przez wiele lat, kiedy Polska przechodziła różne transformacje, to właśnie Chmielaki Krasnostawskie były jedynym wydarzeniem, na którym mogli zaprezentować się adepci sztuki piwowarskiej.
Obecnie jest to największy krajowy konkurs, uwzględniający w swych kategoriach najnowsze światowe trendy piwne i rodzime realia rynkowe. Swoje piwa w poszczególnych kategoriach zgłosić może każdy browar. Spośród zwycięskich piw wybierane jest jedno najlepsze, które zdobywa nagrodę Grand Prix.