fbpx

Zamek Królewski 3D

7 sierpnia 2023
492 Wyświetleń

W aplikacji Turystyczny Lublin pojawił się nowy model 3D. Tym razem, dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć, jak wyglądał Zamek Królewski w swojej szacie architektonicznej z XVI w.

– Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby Unii Lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego Wzgórza Zamkowego. Zachęcam do korzystania z aplikacji Turystyczny Lublin i poznawania nieistniejących już zabytków Lublina

– mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Nowy model 3D przedstawia rezydencję królewską, jeden z najważniejszych zabytków w historii Lublina. Początki zabudowań na Wzgórzu Zamkowym sięgają jeszcze XII w., ale murowany zamek powstał wraz z Kaplicą Trójcy Świętej w wieku XIV. Budynek gościł polskich królów, w tym wielokrotnie króla Władysława Jagiełłę, a w 1569 roku w jego salach toczyły się obrady sejmu walnego zakończone zawarciem Unii Lubelskiej. Później mieściło się tu archiwum miejskie, do czasu aż w XIX wieku w miejscu popadającej w ruinę budowli stanął nowy, neogotycki budynek więzienia, który funkcjonuje w krajobrazie miasta do dzisiaj.

W aplikacji przedstawiona jest bryła Zamku Królewskiego w jego XVI-wiecznej odsłonie. Model 3D można oglądać aż z pięciu różnych punktów w przestrzeni miasta: Placu Po Farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasu Galerii „Vivo!” oraz na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, istnieje możliwość obracania i zmiany wielkości wirtualnego zabytku. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mają możliwość poznania historii nieistniejącego już Zamku Królewskiego za sprawą nagrania audio dostępnego w języku polskim i angielskim.

Więcej: https://lublininfo.com/turystyczny-lublin-ar/

foto Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Zostaw komentarz