fbpx

Europejska Konwencja Żonglerska w Lublinie. Dołącz do cyrkowców!

9 sierpnia 2023
322 Wyświetleń

Europejska Konwencja Żonglerska (EJC) składa się zarówno z cyrkowych spektakli jak i organizowanych przez uczestników warsztatów. Gdy ponad 2000 cyrkowców z niemalże całego świata przyjeżdża do Lublina warto zobaczyć, co potrafią, a nawet samemu spróbować własnych sił. Będzie można to zrobić między 29 lipca a 6 sierpnia.

Europejska Konwencja Żonglerska (EJC) to największe na świecie i najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów amatorów-hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. Pierwsze EJC odbyło się w 1978 roku. 45 edycja ma miejsce w Lublinie i jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Do tej pory gospodarzami Konwencji były m.in. takie miasta jak Londyn, Kopenhaga, Bruksela, Goeteborg, Turyn, Ateny czy Monachium, w Lublinie konwencja odbędzie się po raz trzeci.

EJC to zarówno wydarzenia darmowe i otwarte dla wszystkich, spektakle specjalne jak i możliwość wzięcia udziału w warsztatach i sesjach treningowych organizowanych przez samych cyrkowców na terenie Konwencji.

Spektakl galowy w Centrum Spotkania Kultur

Jeśli ktoś szuka występów cyrkowych na najwyższym poziomie, to warto kupić bilet na jeden z czterech spektakli galowych odbywających się 4 i 5 sierpnia (piątek i sobota). W programie między innymi dużo akrobatyki powietrznej i partnerskiej czy sześcioosobowy zespół żonglerski. Tradycyjnie skład osobowy trzymany jest w tajemnicy, ale wiemy już, że wystąpią artyści z Litwy, Łotwy, Niemiec, Francji, Austrii, Finlandii, Ukrainy i Polski.

– Spektakl galowy to też wspaniała oprawa i przegląd wielu stylów i technik. Motywem przewodnim będzie opowieść o sile i różnorodności współczesnej sztuki cyrkowej

– mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze, organizatora lubelskiej odsłony EJC.

Darmowe spektakle i show w Muszli Koncertowej i Parku Ludowym

Już 30 lipca w Muszli Koncertowej im. R. Lipko w Ogrodzie Saskim odbędzie się dostępny za darmo spektakl “Superorganism”, a w kolejne dni między innymi także Fire Gala, spektakle młodzieżowe czy spektakl „One by one”. Są one dostępne bez biletów czy wejściówek. W Parku Ludowym na tych samych zasadach zobaczymy spektakle „Tunnel” czy „Why not maybe perhaps” oraz zawody monocyklowe i Fire Jam.

– Chcieliśmy, by program otwarty był możliwie bogaty dla lubelskiej publiczności. Jeśli ponad 2 tysiące artystów i amatorów przyjeżdża do Lublina, to jest to świetna okazja, żeby pokazać jak ciekawa i otwarta na wszystkich jest współczesna sztuka cyrkowa. W nowym cyrku wszystko odbywa się bez udziału zwierząt i jest oparte na ludzkich umiejętnościach. To bardzo żywe i wciąż rozwijające się zjawisko

– mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Udostępnienie części wydarzeń Konwencji za darmo jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Miasta Lublin, Centrum Kultury w Lublinie i programu Przestrzenie Sztuki Teatr 2023.

Udział w Konwencji i warsztaty oraz bilet lubelski

A co z tymi, którzy chcieliby dołączyć do społeczności cyrkowej? To może być świetna okazja, nawet jeśli dotychczas nie odważyliśmy się nawet wziąć piłeczki do ręki. Jeśli chcemy uczestniczyć w warsztatach EJC trzeba zaopatrzyć się w bilet dzienny lub na całą Konwencję.

– Społeczność cyrkowa jest bardzo otwarta. Jeśli ktoś ma karnet, to można po prostu wejść do hal treningowych i zapytać kogoś jak zrobić sztuczkę, którą ta osoba właśnie ćwiczy. Możemy też skorzystać ze specjalnej tablicy, na której wywieszone będą oferowane przez uczestników warsztaty z podaną godziną i informacją czy to warsztat dla początkujących czy dla zaawansowanych

– mówi Jakub Szwed.

Konwencja nie jest wydarzeniem komercyjnym. Środowisko cyrkowe współtworzy ją razem. Prowadzą dla siebie zajęcia, występują, a nawet przejmują część obowiązków, by w ten sposób wesprzeć ideę i organizację EJC.

– Dla mieszkańców Lublina przygotowaliśmy specjalny bilet lubelski. To bilet dzienny, umożliwiający mieszkańcom miasta dostęp do hal treningowych, specjalistycznych warsztatów, turniejów, spektakli i innych atrakcji. Przy odbiorze trzeba będzie przedstawić dowolny dokument potwierdzający ich zamieszkanie w Lublinie. Dzieci do 6-ego roku życia (muszą być pod opieką osoby dorosłej) wchodzą za darmo. Bilet obowiązuje od chwili aktywacji w punkcie informacyjnym do godziny 12:00 dnia następnego

– mówi Joanna Reczek-Szwed.

Cyrkowa parada na pożegnanie

Pod koniec konwencji, by pożegnać się z miastem i podziękować jego mieszkańcom ulicami Lublina przejdzie kolorowa, cyrkowa parada. Wezmą w niej udział wszyscy uczestnicy Konwencji. Spotkamy tutaj osoby reprezentujące kraje z całej Europy, w tym Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Włochy czy Hiszpanię, ale nie tylko. Przyjeżdżają do nas goście z Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki, a nawet Australii i Nowej Zelandii.

Bilety na spektakl galowy, spektakle specjalne i karnety na Konwencję są dostępne na stronie EJC: www.ejc2023.org oraz w aplikacji Going i salonach Empik. Program, w tym wydarzenia darmowe również znajdziemy na stronie www.ejc2023.org.

Więcej: https://ejc2023.org/

foto Fundacja Sztukmistrze

Zostaw komentarz