Najlepiej rozpoznawane są: Lublin, Zamość i Kazimierz Dolny, ale na miejsca wakacyjnego wypoczynku mieszkańcy górnośląskiej aglomeracji chętnie wybierają nasze Roztocze i Pojezierze. Tak wynika ze spotkań i rozmów na regionalnym stoisku podczas III Targów Turystyki Weekendowej ATRAKCJE REGIONÓW, które odbyły się w dniach 6-8 czerwca w Chorzowie.
Ostatnie upały dały się we znaki zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym targi, którzy najczęściej odwiedzali stoisko Pomorza Zachodniego z ofertami wypoczynku nad Bałtykiem. Bardzo bogatą ofertę przedstawili też gospodarze z woj. śląskiego oraz sąsiedzi z Dolnego Śląska. Lubelskie tez jednak nie mogło narzekać na brak zainteresowania, bo mieszkańców Chorzowa, Katowic czy innych miast górnośląskiej aglomeracji łączy z naszym regionem sporo kontaktów. W przeszłości była to m.in. migracja do śląskich kopalń i hut, a później współpraca sektora górniczego przy budowie kopalni w Bogdance. Lublin kojarzy się też niejednemu Ślązakowi ze studiami… To tylko niektóre powody, dla których mieszkańcy Górnego, ale i Dolnego Śląska darzą nasz region szczególnym sentymentem.
Z uwagi na lokalizację czerwcowych targów w samym sercu Parku Śląskiego (dawnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku) oraz sąsiedztwo znanej w kraju corocznej Wystawy Kwiatów i Ogrodów, targi turystyczne odwiedziło też sporo przypadkowych osób. Wśród nich zwracali uwagę rowerzyści, czy rolkarze, którzy, korzystając z pogodnego weekendu, wybrali się na ścieżki w parku. Z zadowoleniem przyjmowali informację o sieci znakowanych tras i ścieżek w naszym regionie, w tym szlakach regionalnych, których dokładny przebieg jest do pobrania w sieci w plikach GPS. Wielu z gości zabierało z sobą mapki rowerowych szlaków w Lubelskiem.
Obok turystyki aktywnej mieszkańcy Śląska preferują zdecydowanie rodzinny wypoczynek na wsi, blisko natury. Stąd duże zainteresowanie Roztoczem oraz Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim. Wprawdzie nasze kameralne jeziora nie mogą konkurować wielkością i ofertą ośrodków sportów wodnych z wielkimi zalewami na Śląsku, ale wygrywają pięknym leśnym otoczeniem, dającym szansę spokoju i wytchnienia od życia w przemysłowej aglomeracji. Z kolei Roztocze cenione jest za wspaniałe lasy i czyste powietrze oraz za wyjątkowej urody letniska, jak Zwierzyniec, Krasnobród czy Susiec.
Region Lubelski promował się na stoisku z kreacją nawiązującą do aktualnej kampanii promocyjnej regionu „Lubelskie – na chwilę lub na dłużej”. W działaniach promocyjnych podczas targowego weekendu pracowników Departamentu Promocji i Turystyki UMWL wspierali specjaliści z: Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Historycznej, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej oraz ze starostwa powiatowego we Włodawie. Dzięki dofinansowaniu promocji regionu w Chorzowie funduszami unijnymi z EFRR w ramach projektu „Marketing gospodarczy województwa lubelskiego”, na targach obecni byli również przedstawiciele biznesu turystycznego. Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów SA zachęcał do pobytów sanatoryjnych oraz krótszych relaksujących weekendów, Watra Travel z Lublina przedstawiła ofertę wakacyjnych kolonii i obozów w kilku miejscach regionu, a BT QUAND z Zamościa i Tomaszowa zaprezentowało bogaty katalog wypoczynku na Roztoczu, ale także w Zamościu i Lwowie. W improwizowanych konkursach, sprawdzających wiedzę Ślązaków o regionie lubelskim, zwycięzcy otrzymali od BT QUAND zaproszenia do rodzinnego zwiedzania z przewodnikiem Zamościa oraz na weekendową wycieczkę do Lwowa.
Warto dodać, że na targach Atrakcje Regionów nasz region reprezentowała jeszcze – na własnym stoisku – Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań”, skupiająca siedem gmin z Lubelskiego Polesia i Południowego Podlasia (Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Ostrów Lubelski, Parczew, Podedwórze, Siemień). LGD, odwołując się do pięknej historii związanej z epoką odrodzenia i czasami jagiellońskimi, prezentowała na targach także naturalne atuty gmin, które są idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek nad wodą.
Tekst: Adam Niedbał
Foto: Tomasz Grodek