fbpx

Wieści z Kozłówki

28 sierpnia 2014
Comments off
871 Views
Fasada, foto Michał Wójcik

Fasada, foto Michał Wójcik

Wiadomości z Kozłówki przesłała Monika Januszek-Surdacka.

Zbliżają się nasze urodziny

18 września, z okazji jubileuszu 70-lecia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, odbędzie się sesja naukowa „Muzea-rezydencje w Polsce – dziesięć lat później”

Oto jej program:

10.00 powitanie gości przez dyrektora Krzysztofa Kornackiego

Pierwsza część obrad – prowadzenie dr hab. Michał F. Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

10.10 Inscenizacje historyczne w Muzeum Zamkowym w Malborku. Refleksje nad funkcjami a skutecznością promocyjną instytucji kultury – dr hab. Janusz Hochleitner, prof. UWM w Olsztynie, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku

10.30 Współczesne funkcje zabytkowych ogrodów i parków muzeów-rezydencji – Joanna Grzonkowska, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

10.50 Problemy rewaloryzacji założenia pałacowo-parkowego w Choroszczy w świetle zmian w zagospodarowaniu przestrzennym otoczenia rezydencji – Anna Dąbrowska, Muzeum Wnętrz Pałacowych Choroszczy.

11.10–11.30 –przerwa

Druga część obrad – prowadzenie Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie

11.30 Muzeum Pałac Herbsta – sztuka w nowym wymiarze – Dorota Berbelska, Muzeum Pałac Herbsta

11.50 Muzeum Pałac Herbsta – edukacja w nowym wymiarze – Magdalena Michalska-Szałacka, Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

12.00 Zespół pałacowo-parkowy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wczoraj, dziś i jutro – Roman F. Kochanowicz, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

12.20 Entre cour et jardin, Pałac Mieroszewskich w Będzinie – Stefania Hanusek, Muzeum Zagłębia w Będzinie

12.40 – 13.00 przerwa

Trzecia część obrad – prowadzenie Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie

13.10 Muzeum w Kozłówce. Początek – Katarzyna Kot, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

13.20 Centralna Składnica Muzealna Ministerstwa Kultury i Sztuki w Kozłówce 1954–1977 – Sławomir Grzechnik, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

13.40 Polityka zakupu rzemiosła artystycznego w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – Monika Bordzoł

14.00 podsumowanie i zakończenie obrad

Przypominamy, że 18 września Muzeum w Kozłówce można zwiedzać do godziny 14.00, a 19 września – będzie nieczynne.

O innych szczegółach uroczystości poinformujemy Państwa na konferencji prasowej, która odbędzie się 8 września o 10.00 w Galerii Gala „Dom i Wnętrze” w Lublinie przy ul. Fabrycznej.

Narodowe Czytanie

Muzeum Zamoyskich włącza się w akcję „Narodowego Czytania”. Wydarzenie, odbywające się już po raz trzeci, zainicjował i promuje Prezydent RP, Bronisław Komorowski. W tym roku wszyscy uczestnicy „Czytania” sięgną po „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W naszym Muzeum postawimy na „Potop”. To na kartach tej powieści można znaleźć opis obrony twierdzy Zamość przed nawałą szwedzką. Temu zadaniu sprostał Jan „Sobiepan” Zamoyski, III ordynat. To jedna z postaci panteonu rodu, przywołanych przez dawnego właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego.

Aby nasze „Czytanie” miało godną oprawę, zaprosiliśmy do pomocy i współorganizowania akcji przedstawicieli Chorągwi Zamku w Zawieprzycach. Będą zatem stroje i scenki z epoki, będzie wspólna zabawa, ale przede wszystkim wielkie czytanie „Potopu”. Początek o 12.00 na dziedzińcu zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce. Wstęp – wolny.

„Wakacje z tajemnicą”

6 września o 12.00 na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce odbędzie się impreza rodzinna „Wakacje z tajemnicą”. Patronem pikniku, nie tylko dla najmłodszych, będzie sam „Pan Samochodzik”. W ten sposób organizatorzy wydarzenia nawiązują do cyklu powieści o kustoszu-detektywie, panu Tomaszu, oraz jednego z filmów serii kręconego w Kozłówce.

Uczestnicy imprezy będą mogli bawić się w kącikach: plastycznym, gier oraz sprawnościowym. Wszyscy będą mogli także poszukać skarbu, ukrytego w kozłowieckim parku. Wstęp – wolny.

Z wizytą w Kozłówce

29 sierpnia wizytę w Kozłówce złożą mali podopieczni Hospicjum św. Anny w Lubartowie. To dzieci doświadczone przez chorobę. W hospicjum znajdują się pod opieką psychologiczną. Pomagają im również „Ludzie o wielkich sercach” z Lubartowa. To właśnie oni zwrócili się do naszego Muzeum z prośbą o ugoszczenie dzieci. Zaprosiliśmy je więc do zwiedzenia pałacu, a następnie na wspólne ognisko.

Comments are closed.