fbpx

Akcja “Listy do Henia”

20 kwietnia 2020
1 177 Wyświetleń

Od 15 lat Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” organizuje akcję edukacyjną Listy do Henia. Od początku aktywności „Listy do Henia” stały się jednym z głównych działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odnoszących się do pamięci o Żydach lubelskich.


Od 2005 roku tysiące listów zostało wysłanych przez młodzież do małego żydowskiego chłopca. W akcji pisania listów wzięło udział kilkadziesiąt szkół z Lublina oraz z całej Polski, a także z Danii, Francji, Izraela, Niderlandów, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch.
 
Henio urodził się 25 marca 1933 roku w Lublinie. Był pierwszym dzieckiem Szmuela i Sary Żytomirskich, ukochanym wnukiem dziadka Froima. Duma rodziny! Na swoich drugich urodzinach Henio był prawdziwym jednodniowym królem. Był błyskotliwy i pełen energii. Śpiewał, skakał! Kiedy przychodził z wizytą do dziadków, to czasem po jego wyjściu mówili: „Ooo, znowu jest cicho”… We wrześniu 1937 roku Henio zaczął uczęszczać do przedszkola. Uczył się polskich piosenek, znał polski hymn… Był bardzo mądry. Wszystko go interesowało. 5 lipca 1939 roku Henio po raz pierwszy jechał rowerem na dwóch kółkach! To już był rower dla dużego chłopca. Tego dnia zrobiono mu to zdjęcie. We wrześniu miał rozpocząć naukę w żydowskiej szkole „Tarbut”. Henio był przygotowany, żeby pójść do pierwszej klasy. II wojna światowa wybuchła w momencie, kiedy Henio miał 6 lat. W 1941 roku wraz z całą rodziną musiał przenieść się z zamieszkiwanej dotąd kamienicy przy ulicy Szewskiej 3 do getta – na ulicę Kowalską 11. Wiosną 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na Podzamczu. Henio razem z ojcem znaleźli się w getcie na Majdanie Tatarskim. Później jego ślad się urywa. Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów.

Każdego roku, z okazji Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości,  upamiętniamy historię Henia i tysiące podobnych historii żydowskich dzieci. Obecnie jest to utrudnione, ale działamy w przestrzeni online. Dołączcie do nas! Dziś zapraszamy wszystkich internautów do akcji “Listy do Henia”- napiszcie list do Henia i wyślijcie na adres: edukacja@tnn.lublin.pl 


Fot. zbiory Nety Żytomirskiej-Avidar

Zostaw komentarz