fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Arcyciekawy Arkadiusz Gola

14 stycznia 2019
1 215 Wyświetleń

Rozpoczął się kolejny rok działalności Akademii Odkryć Fotograficznych, która raz w miesiącu zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie na kilkugodzinne wydarzenie fotograficzne. Za każdym razem jednym z gości jest wybitna postać polskiej fotografii. Poprzednie edycje Akademii uświetnili m.in. Chris Niedenthal i Janusz Rolke. Bohaterem noworocznej edycji był Arkadiusz Gola, który w wypełnionej po brzegi sali zaprezentował cykle fotografii reportażowej przedstawiającej życie na Górnym Śląsku.

Arkadiusz Gola jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 28 lat pracuje jako fotoreporter prasowy, od 18 lat jest związany z redakcją „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto , Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy „Bayer” Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików) oraz autorem kilku albumów i licznych wystaw w kraju i za granicą.

Tradycją Akademii Odkryć Fotograficznych są otwarcia wystaw, które można oglądać przez kolejny miesiąc w holu oratorium Centrum Kultury. Tym razem uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy autorstwa Katarzyny Cichoń “AUTOPORTRET”. To ciekawy eksperyment polegający na stworzeniu kolażu fotograficznego z fragmentów twarzy przodków artystki, z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć jej rodziny. Tworząc w ten sposób swoją fizjonomię artystka nawiązuje do dziedziczenia cech charakterystycznych dla poprzednich pokoleń. Autorka jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 2007 roku uzyskała dyplom w pracowni sztuk wizualnych, ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne.

Dopełnieniem styczniowej Akademii była barwna opowieść red. Grażyny Stankiewicz o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych fotografików XXw. – Filipie Halsmanie, którego znakiem rozpoznawczym było m.in. fotografowanie celebrytów podczas skoku.

foto Marek Podsiadło, Michał Patroń

Zostaw komentarz