fbpx

Automatyczne czuwanie sygnalizacji świetlnej w Lublinie

1 kwietnia 2020
567 Wyświetleń

Od czwartku 2 kwietnia  w okresie epidemii 67 przejść dla pieszych na terenie Lublina zostanie przełączonych w tryb automatycznego wzbudzania, a z uwagi na zmniejszony ruch drogowy wyłączonych zostanie 27 sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, które będą pracować w trybie żółtego pulsu.

Modyfikacja działania detektorów na przejściach z jednej strony zapewni zwiększenie bezpieczeństwa pieszych eliminując lub ograniczając konieczność ich bezpośredniego kontaktu z przyciskami, zaś z drugiej strony nie spowoduje drastycznego pogorszenia sytuacji w ruchu drogowym dla pojazdów.

Wyłączenie detektorów wibracyjno – akustycznych uniemożliwiłoby osobom niewidomym bezpieczne korzystanie z osygnalizowanych przejść dla pieszych. Dźwiękowo służą one do naprowadzenia osób niewidomych do detektorów, informują o stanie sygnalizatora, ilości pasów do pokonania lub występującym azylu. Z tego powodu detektory wibracyjno – akustyczne pozostaną czynne, aby przekaz dźwiękowy był nadal aktywny. Z uwagi na konieczność skorzystania z danych braille’a umieszczonych na detektorze, firma serwisująca na bieżąco dezynfekuje detektory.

Modyfikacja pracy sygnalizacji to jedna z możliwości wdrożonego w Lublinie Systemu Zarządzania Ruchem, który obejmuje ponad 90 sygnalizacji i osygnalizawanych przejść dla pieszych. System pozwala także na stały nadzór zachowań kierujących pojazdami i pieszych na wyłączonych sygnalizacjach. W przypadkach stwierdzenia takiej potrzeby, poszczególne sygnalizacje zostaną ponownie włączone w tryb trójkolorowy. Praca sygnalizacji przełączonych w tryb automatycznego wzbudzania przejść dla pieszych będzie analizowana pod kątem zmian długości poszczególnych faz i ich dostosowywania do aktualnych natężeń. Zmiany te będą wprowadzane na bieżąco i automatycznie przez Centrum Sterowania Ruchem.

Jednocześnie wszelkie uwagi dotyczące pracy sygnalizacji świetlnych można kierować do Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin na adres: zrim@lublin.eu

foto Pixabay

Zostaw komentarz