fbpx

“Belfast” Kennetha Branagha

8 marca 2022
810 Wyświetleń

Nominowany do Oscara w siedmiu kategoriach film Kennetha Branagha, jest podszytą ogromną dawką tęsknoty za rodzinnymi stronami opowieścią o mieście urodzenia i wczesnego dzieciństwa reżysera. Film będzie można obejrzeć 11 marca b.r. o godz. 20.00 w Kinie Centrum Kultury w Lublinie. Pozostałe seanse: 12 marca, o godz. 18:00 i 13 marca, o godz. 19:15.

Latem 1969 roku dziewięcioletni Buddy dokładnie wie, kim jest i do jakiej społeczności należy. Pochodzi z klasy robotniczej z Północnego Belfastu, jest szczęśliwy, kochany i bezpieczny. Żyje w samym sercu społeczności, która trzyma się razem. Każdą wolna chwilę Buddy spędza przed telewizorem, albo w kinie, oglądając amerykańskie filmy. Gdy lata sześćdziesiąte dobiegają końca, sierpniowe dni zamieniają marzenia Buddy’ego z dzieciństwa w koszmar. Niezadowolenie społeczne nagle eksploduje na ulicach. Dochodzi do zamieszek w całym mieście, a konflikty na tle religijnym podsycają płomienie. Buddy musi zrozumieć chaos i histerię oraz ten nowy krajobraz pełen nienawiści, który znał tylko z ekranu kinowego. 

W rolach głównych zobaczymy m.in. Jamiego Dornana, Judie Dench, Caitrionę Balfe oraz wcielającego się w alter ego reżysera — młodego Jude’a Hilla.

foto Centrum Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz