fbpx

Bracia Quay w Lublinie

27 lutego 2019
1 095 Wyświetleń

Amerykańscy artyści – bracia bliźniacy Stephen i Timothy Quay  zaprezentowali 21 lutego w Lublinie wystawę zatytułowaną „Dormitorium śladów” poświęconą animacji lalkowej, scenografii teatralnej i operowej. W Centrum Spotkania Kultur, w specjalnie zaciemnionej przestrzeni przypominającej labirynt, możemy obejrzeć zatrzymane fragmenty z wybranych filmów, rysunki z lat 70-80 oraz instalacje. Bracia Quay urodzili się 17 czerwca 1947 w Norristown w stanie Pennsylvania w USA. Po ukończeniu szkoły ilustratorstwa na Philadelphia College of Art zostali zaproszeni do londyńskiej Royal College of Art, gdzie uczyli się w latach 1969–1972, między innymi pod opieką krytyka filmowego Raymonda Durgnata. W latach 1972–1978 przebywali w Stanach Zjednoczonych, spłacając pożyczkę udzieloną przez władze stanowe na studia.

Od 45 lat są autorami filmów animowanych. Głównym walorem ich filmów jest montaż, charakterystyczna oprawa muzyczna co składa się na odrealnioną atmosferę na pograniczu jawy i snu. Inspiracją ich prac są europejskie dzieła sztuki. Najbardziej znanym ich filmem jest „Ulica krokodyli”, będący adaptacją prozy Brunona Schulza. Był to pierwszy film Quayów nakręcony na taśmie 35 mm. Terry Gilliam uznał Ulicę krokodyli za jedną z 10 najlepszych animacji wszech czasów.

Wydarzenie z udziałem twórców zaczęło się wywiadem, który przeprowadziła Grażyna Torbickia. Wystawa Braci Quay jest częścią 3. Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, który ruszył 28 stycznia i potrwa do kwietnia prezentując wiele spektakli, które biorą udział w konkursie o „Złotą Kieszeń.

W latach 2012-2013 wystawa „Dormitorium śladów” była prezentowana w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, następnie w Amsterdamie, Madrycie i Japonii. W Lublinie możemy ją oglądać do 27 kwietnia. Organizatorzy zadedykowali wystawę zmarłemu przed rokiem lubelskiemu architektowi Tomaszowi Stankiewiczowi. (Maksym Kashenkov)

 

Zostaw komentarz