fbpx
Brzegami Jazzu

Brzegami Jazzu, czyli sPOKoJAZZ w Puławach

8 lipca 2020
605 Wyświetleń

Lipiec w Puławskim Ośrodku Kultury “Dom Chemika” od 30 lat zawsze wypełniał się dźwiękami jazzu i choć pandemia utrudniła nam w tym roku zorganizowanie tradycyjnych warsztatów jazzowych, to nie mogło zabraknąć choćby akcentu muzyki jazzowej!

“Dom Chemika” zaprasza na wyjątkowy plenerowy koncert “Brzegami Jazzu” w wykonaniu muzyków, którzy od lat stanowią trzon kadry Warsztatów Jazzowych i bezapelacyjnie zajmują czołowe miejsca na scenie polskiego i światowego jazzu. Komponują własną muzykę, aranżują znane utwory, akompaniują najlepszym wokalistkom i wokalistom i uczą przyszłych adeptów jazzu.

Usłyszymy znane standardy jazzowe w zupełnie nowych aranżacjach i w wyjątkowym składzie muzycznym.

W jazzową podróż zabiorą nas: czołowy polski trębacz jazzowy Robert Majewski, wirtuoz klawiatury, pianista Bogdan Hołownia, najbardziej rozchwytywany muzyk sesyjny, kontrabasista Wojciech Pulcyn, hybryda muzyczna perkusji Sebastian Frankiewicz, a wokalnie do brzegów jazzu poprowadzi nas Wojciech Myrczek, który nieprzerwanie od 2015 roku uznawany jest za najlepszego wokalistę roku wg czytelników Jazz Forum.

Wokół jazzu toczyło się także życie Leopolda Tyrmanda, wybitnego pisarza i publicysty, który był żarliwym promotorem i animatorem jazzu w powojennej Polsce. Tytuł koncertu jest inspirowany książką Tyrmanda “U brzegów jazzu”. W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci tego wyjątkowego artysty zapraszamy na wystawę plenerową towarzyszącą koncertowi, pn. “JAZZ TYRMANDA”.

Tyrmand jazz rozpatrywał na trzech płaszczyznach: jako zjawisko dźwiękowe, podlegający ewolucjom styl muzyczny, jako zjawisko społeczno-socjologiczne i wreszcie jako zjawisko estetyczno-emocjonalne. Przyjaźnił się z wieloma muzykami powojennej sceny jazzowej, m. in. z Krzysztofem Komedą, którego utwory także usłyszymy podczas koncertu.

Dla Tyrmanda, w czasach mu współczesnych, jazz był namiastką wolności i niegodzeniem się na ówczesny ustrój. W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek „Zły”, „U brzegów jazzu”, „On Freedom” Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand” Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum, oraz fotografie archiwalne, także portrety Tyrmanda.  Ilustracje zostały stworzone na bazie archiwalnych fotografii.

Oba wydarzenia odbędą się w ramach projektu “sPOKoJAZZ”, który skierowany jest do wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Z uwagi na obowiązujący stan epidemii i wynikające z tego wytyczne dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, uczestnicy koncertu zobowiązani są do wypełnienia arkusza informacyjnego i zapoznania się z regulaminem koncertu.

Koncert odbędzie się 12 lipca, o godz. 18.00, na Dziedzińcu Pałacu Marynki.

Wstęp wolny (wymagane jest wypełnienie zgłoszenia uczestnika wydarzenia, elektroniczny formularz dostępny na www.domchemika.pl lub w wersji papierowej przed koncertem). Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorami wydarzeń są Puławski Ośrodek Kultury “Dom Chemika” oraz Towarzystwo Inicjatyw Własnych INSPIRACJE.

Źródło: POK “Dom Chemika”

Czytaj też: Walka z homofobią w Lublinie – wystawa „Jesteśmy ludźmi”

Zostaw komentarz