fbpx

„Brzuchomówca i milczące obrazy” w Galerii Labirynt

21 maja 2019
1 135 Wyświetleń
Galeria Labirynt nieustannie edukuje najmłodszych poprzez organizowanie różnorodnych wystaw i warsztatów plastycznych, które stymulują kreatywne myślenie oraz przybliżają pojęcie sztuki współczesnej. Program zajęć dostosowany jest do wieku odbiorcy i uczy dzieci podstawowych terminów artystycznych, takich jak kolor, faktura czy perspektywa. Łącząc ze sobą elementy sztuki i nauki, Galeria Labirynt proponuje coraz to nowe wystawy, których tematyka ciekawi, bawi, a co najważniejsze – poszerza dziecięce horyzonty percepcji. 

Podczas tegorocznej nocy muzeów dnia 18 maja w siedzibie galerii na ulicy ks. J. Popiełuszki 5 odbyło się otwarcie interaktywnej wystawy zatytułowanej „Brzuchomówca i milczące obrazy”. Wystawa została stworzona z myślą o pobudzeniu dziecięcych zmysłów oraz zaangażowaniu najmłodszych odbiorców do aktywnego odkrywania i kreaowania otaczającej ich przestrzeni. Na wernisaż przybyło kilkadziesiąt rodziców wraz z dziećmi, którzy po oficjalnym przemówieniu kuratorki Agaty Sztorc, udali się do sali, aby oglądać i czynnie brać udział w „tworzeniu” wystawy.

Sztuka interaktywna zaczęła kształtować się w latach siedemdziesiątych, przede wszystkim dzięki rosnącej popularności zastosowania narzędzi elektronicznych oraz cyfrowych technologii w pracy twórczej. Sztuka w tym ujęciu nie jest formą przedstawienia gotowego, skończonego, lecz otwartym dialogiem między artystą a odbiorcą. Dzieło sztuki zostaje współkreowane przez odbiorcę, który przestaje być jedynie konsumentem i zostaje w zamian (współ)twórcą doświadczanego dzieła. Dzieła interaktywne tworzone są zatem dla człowieka i nie mogą bez niego istnieć.

Ekspozycja „Brzuchomówca i milczące obrazy” prezentuje instalacje, dźwiękowe rzeźby oraz dotykowe i pełne wibracji obiekty, które pozwalają na doświadczanie sztuki wszystkimi zmysłami. Za pośrednictwem prezentowanych na wystawie dzieł, dzieci będą miały szansę skomponować własny utwór muzyczny, stanąć na drgającym żółtym przycisku czy odbyć podróż kosmiczną. Ostateczny odbiór i interpretacja wystawy zależy od dzieci, które mogę ponieść się swoim fantazjom i stworzyć własny artystyczny świat.

Wystawa czynna jest do 14 lipca 2019. Galeria Labirynt otwarta jest od wtorku do niedzieli w  godzinach 12.00-19.00. Wstęp na wystawę kosztuje 1 zł.

Kuratorka wystawy: Agata Sztorc

Wszyscy artyści i artystki, których prace znajdują się na wystawie: Magdalena Franczak, Elżbieta Jabłońska, Patryk Lichota i Yuliia Andriichuk, Kacper Mutke i Michał Urbański (Tajny_ projekt), Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz (grupa naN), Maciej Połynko, Krzysztof Topolski

Warsztaty odbywają się od wtorku do piątku od 20.05 do 12.07 w godz. 9:00 -16:00. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu. Dodatkowe informacje oraz zapisy: 81 466 59 20 wewn. 32, edu@labirynt.com. Zajęcia są odpłatne; bilet: 1 zł/os., opiekunom grup zorganizowanych przysługuje bilet bezpłatny. Galeria zapewnia potrzebne materiały. Czas trwania: ok. 60 minut.

Tekst i foto Olga Zimowska

Zostaw komentarz