fbpx

Budżet obywatelski w nowej odsłonie

26 marca 2019
509 Wyświetleń

To już VI edycja Budżetu Obywatelskiego. Od 1 kwietnia w Urzędzie Miasta Lublin, można składać pomysły na nowe projekty, które będą realizowane w 2020 roku. Mieszkańcy mają czas na ich złożenie do 6 maja. Od tego roku wprowadzonych zostanie kilka zmian. Każda osoba będzie mogła zagłosować na 4 projekty, które zostaną podzielone na dzielnicowe (2 głosy) i ogólnomiejskie (2 głosy). Wymagane jest także uzyskanie poparcia dwóch osób. Bez zmian pozostaje kwota do rozdysponowania – 15 mln zł.

Od poniedziałku rozpocznie się nabór projektów do VI edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Od tego roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, budżet obywatelski jest obowiązkowy we wszystkich miastach na prawach powiatu. Dla Lublina to nie nowość, wprowadziliśmy to narzędzie partycypacji już wiele lat temu i kolejny raz nasi mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia swoich pomysłów w ramach tej procedury. Nowy nabór rozpoczynamy ze zmienionymi zasadami, wypracowanymi wspólnie podczas konsultacji społecznych. Jestem przekonany, że pomysłowość i aktywność Lublinian jak zawsze pozostaną na najwyższym poziomie. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zamiast M i D – O i D

Za sprawą zapisów ustawowych dotychczasowe projekty małe i duże, zostały zastąpione przez:

1. Dzielnicowe, czyli takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Ich wartość nie może przekroczyć 300 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Na realizację pomysłów w dzielnicach zarezerwowano 8,1 mln zł.

2. Ogólnomiejskie, to projekty, które dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Uchwała, którą przyjęła Rada Miasta mówi o tym, że taki projekt musi spełniać co najmniej 1 z poniższych przesłanek:

  • musi dotyczyć co najmniej 2 dzielnic,

  • jego wartość przekracza 300 tys. zł,

  • nie ma charakteru inwestycyjnego, tj związanego z budową czy remontem – projekty tzw „miękkie” dotyczą np. zajęć sportowych czy animacji społecznej.

Oznacza to, podział na dwa rodzaje projektów ogólnomiejskich:

  • inwestycyjne – związane z remontem, budową lub przebudową infrastruktury. Ich wartość może wynieść maksymalnie 1,2 mln . Od projektów dzielnicowych odróżnia je to, że mogą być zlokalizowane na terenie więcej niż jednej dzielnicy. Może się tak zdarzyć, że lokalizacja znajduje się na obszarze np. Czechowa Północnego, ale obiekt, remontowany, np. boisko, służy mieszkańcom i mieszkankom całego miasta. Zespół oceniający będzie w takim przypadku patrzył głównie na argumentację autora. Na realizację projektów twardych przeznaczonych zostanie łącznie 4,83 mln zł zł.

  • Nieinwestycyjne – tzw. projekty ‘miękkie” niezwiązane z budową czy remontem dotyczą np. zajęć sportowych czy animacji społecznej. Ich wartość może wynieść maksymalnie 300 tys. zł. Są dedykowane więcej niż jednej dzielnicy bądź trudno je przypisać do konkretnego miejsca. Mogą to być np.: treningi czy zawody biegowe, z których mogą korzystać osoby mieszkające w różnych częściach miasta. Na realizację takich projektów uchwała rezerwuje 30% środków przeznaczonych na projekty ogólnomiejskie, czyli łącznie 2,07 mln zł.

Listy poparcia

Tegoroczną nowością, która także wynika z zapisów ustawowych, jest konieczność dołączenia listy osób popierających projekt. W Lublinie nie było takiego wymogu, jednak aby pozostać w zgodzie z literą prawa, zostaje wprowadzona konieczność dołączenia listy minimum 2 osób popierających dany projekt. W przypadku jej braku, autor zostanie poproszony uzupełnienie, gdyby tego nie zrobił, projekt odpadnie na etapie formalnym.

2+2=4

Zmiana dotyczy także głosowania. Tradycyjnie odbędzie się ono od 23 września do 10 października. W tym roku każda osoba będzie miała 4 głosy – 2 na projekty dzielnicowe i 2 na ogólnomiejskie. Wzorem lat ubiegłych głosować można będzie elektronicznie oraz tradycyjnie na kartach do głosowania. (UM Lublin)

Zostaw komentarz