fbpx

Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka.

3 grudnia 2021
680 Wyświetleń

Płyta Chasydzka droga – z Lublina do Kocka stanowi ukoronowanie projektu TRYPTYK CHASYDZKI. Po płytach Bramy oraz Chojze – Widzący z Lublina, nadszedł czas na puentę. Koncert odbędzie się 5 grudnia 2021 (niedziela), o godz. 19.00, w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Chasydzka droga, tak jak i wcześniejsze płyty, stanowi muzyczną podróż po mistycznym, nieistniejącym już świecie chasydów – najpiękniejszym kwiecie ekstatycznej muzyki, myśli i sposobu życia polskich Żydów. Obecna trzecia odsłona tego świata prowadzi nas od ekstatyki Widzącego z Lublina do poszukiwań prawdy absolutnej Rabiego Mendla z Kocka.

Ta płyta jest bardziej szorstka od poprzednich, muzycznie zawiera też oryginalne, stare chasydzkie pieśni, ale aranżowane inaczej, jeszcze bardziej mistycznie. Słychać w nich ducha szkoły Rebego z Kocka. Na płycie znajdują się zarówno szybkie, ostre, weselne tańce jak i pieśni stricte medytacyjne, pełne głębi i melancholii. Najbardziej spektakularnym utworem jest Hallel – szesnastominutowa suita chasydzka, oddająca sposób modlitwy w małych chasydzkich domach modlitwy w środkowej i wschodniej Polsce.

Pieśń ta nigdy wcześniej nie była nagrana. Większą część melodii do tej modlitwy nauczyłem się od mojego pierwszego Mistrza, kantora z łódzkiej synagogi Icchaka Froimowskiego, który przed wojną prowadził modlitwy w synagodze cadyka z Radoszyc, pochodzącego ze szkoły Widzącego z  Lublina. Płyta nagrywana była w sposób maksymalnie naturalny, zrezygnowaliśmy w niej z wszelkich nowinek technicznych, a część utworów nagrywana była na żywo, jak w wersji koncertowej. Zapraszam do drogi z Lublina do Kocka…

Symcha Keller

Na płycie zagrali wspaniali muzycy, którzy również ją wspólnie zaaranżowali, Bartłomiej Stańczyk – akordeon, śpiew, Robert Brzozowski – kontrabas, Paweł Stępnik – gitara, Krzysztof Pachla – klarnet, Tomasz „Bozdek” Kozdraj – bębny, Stanisław Siedlaczek – perkusja. Gościnnie udział wzięli: wspaniały śpiewak z Wrocławia, tenor liryczny Piotr Bunzler oraz grający na instrumentach biblijnych w „Psalmie 150” Michał Kaczor.

W koncercie udział wezmą:

  • Symcha Keller – śpiew, flet, tin whistle, szofar, szałamaja
  • Bartłomiej Stańczyk – akordeon, śpiew
  • Robert Brzozowski – kontrabas
  • Paweł Stępnik – gitary
  • Krzysztof Pachla – klarnet
  • Tomasz „Bozdek” Kozdraj – bębny, instrumenty perkusyjne
  • Stanisław Siedlaczek –perkusja
  • Piotr Bunzler – śpiew
  • Michał Kaczor – instrumenty biblijne

W trakcie koncertu odbędzie się uroczystość zapalenia 8. świecy chanukowej.

foto Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Zostaw komentarz