fbpx

Cykl wykładów: “Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta”

22 października 2020
643 Wyświetleń

Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS organizuje XII edycję otwartych wykładów z historii sztuki. pt. “Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta”.

Wykład online Anieli Mroczek pt. “Lucy i Luis – artyści i krytycy w geoartystycznym tyglu.” odbędzie się 28 października 2020, godz. 17.30 na www.facebook.com/mbplublin  lub pod adresem https://www.mbp.lublin.pl/oferta/wyklady-z-historii-sztuki/558-artysta-jako-krytyk-krytyk-jako-artysta

Na początku lat siedemdziesiątych Jerzy Ludwiński stwierdził, że zacierają się granice między teorią a praktyką artystyczną, a Stefan Morawski, że artysta ma być krytykiem, zatem krytyk – artystą. Z perspektywy czasu swoje doświadczenia na polu sztuki i krytyki tego czasu Lucy Lippard podsumowuje „To, co wiem o sztuce dowiedziałam się w pracowniach artystów. […] Kiedy zarzucano mi, że staję się artystką odpowiadałam, że to wciąż krytyka artystyczna, nawet jeżeli przybiera nieoczekiwane formy”, natomiast Luis Camnitzer mówi krótko „Jestem artystą i w ten czy inny sposób wszystko co robię, jest sztuką.” Lippard i Camnitzer to tytułowi Lucy i Luis. Ich działania łączyły i łączą sztukę, teorię, krytykę, również aktywizm, praktykę instytucjonalną oraz alternatywne inicjatywy kuratorskie, przede wszystkim jednak przekraczają granice i zabierają nas w pasjonującą i zaskakującą podróż przez obie Ameryki.

Aniela Mroczek

Wykłady online bezpłatne z nieograniczonym dostępem.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Zostaw komentarz